Artık yeter, milletin parkını millete bırakın!

2 bin 700 yıllık geçmişiyle Antalya’nın önemli antik kentlerinden biri olan Phaselis’te 5 yıldızlı otel yapılması girişime yönelik tepkiler sürüyor. Bir kısmı 1. derece arkeolojik sit alanı olan milli park sınırlarında inşa edilmek istenen otel projesine karşı imza kampanyası yürüten Phaselis İnisiyatifi, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü Ahmet Özyanık ve bölge müdürlüğüne gönderilmek üzere bir dilekçe hazırlayarak projeye izin verilmemesini talep etti.

MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRÜ’NE PHASELİS DİLEKÇESİ

Phaselis İnisiyatifi’nce hazırlanan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık ve bölge müdürlüğü yetkililerine iletilmek üzere sosyal medya üzerinden paylaşılan dilekçede, “Bizler, bu vatanın doğasını, taşını, toprağını, deresini, ırmağını, tarihini, kültürünü seven ve bunu ilelebet koruyup kollayacak olan halkız. Antalya’nın dünyaca ünlü Phaselis antik kenti, 2 bin 700 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarihi dokusu ve doğal zenginliğinin yanı sıra, sadece buraya özgü bitki ve hayvanların yaşadığı dünyaca bilinen bir gerçektir. Bizler dünyanın koruma altına aldığı Phaselis’in tarihini, kültürünü ve tabiat varlıklarını korumak isterken bu alana otel dikme projesi ile oradaki tüm doğal ve tarihi yapı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır” ifadelerine yer verildi.

‘MİLLİ PARKIN KALBİNE BİR HANÇER DAHA SAPLANMASINA İZİN VERMEYİN’

Tüm tarih ve doğa mirası gibi Phaselis’i korumanın da halkın olduğu kadar tüm yetkililerin de anayasal bir ödevi olduğu kaydedilen dilekçede, “Sorumluluğunuzda bulunan Beydağları Olimpos Milli Parkı’nın, koruma ilkeleri ve kamu yararı çerçevesinde tüm canlı yaşamıyla birlikte gelecek kuşakların da yararlanabileceği biçimde geleceğe taşınması için, tüm kamunun ortak değeri olan milli parkın kalbine bir hançer daha saplanmasına izin vermemenizi talep ediyoruz” denildi.

‘ARTIK YETER, MİLLETİN PARKINI MİLLETE BIRAKIN!’

“Bizler, kurulduğu günden buyana yapılan turizm tahsisleriyle alanı daraltılan milli parkımızın kısa vadeli maddi kazanımlar uğruna elimizden alınmasına seyirci kalmayacağımızın bilinmesini istiyoruz” görüşüne yer verilen dilekçede, “Kamu yararı gerekçesiyle milli parkımızdan yapılan tahsislerin, bize, yani ‘kamu’ya sorulmadan adeta yangından mal kaçırır gibi hepimizin ortak değeri olan bir alanın sadece özel şirketlerin kullanımına indirgenmesine itiraz ediyoruz. Artık yeter! Gelecek kuşakların sizi, bizi, hepimizi lanetle anmasına neden olacak kararların altına imza atmayın. Milletin parkını millete bırakın” ifadelerine yer verildi.

ORMAN BAKANLIĞI, ‘BAŞVURUYU BEKLİYORUZ’ AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Phaselis’teki otel projesinin gündeme gelmesinin ardından bir açıklama yapan milli parkın bağlı bulunduğu Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü, otel için tahsis edilen parselin milli park sınırında olduğunu belirterek uygulama projelerinin değerlendirilmesi için ilgili şirketin başvurusunun beklendiğini açıklamıştı.

Olimpos sahil milli parkı için 1960’lı yıllarda ABD’li uzmanlarca hazırlanan plan çalışmalarının ardından 1972’de mi

Phaselis antik kenti olimpos beydağları milli parkı sınırları içerisinde bulunuyor

Beydağlarının sahile bakan kısımlarının önemli bölümü milli park. fot. yusuf yavuz

1560070cookie-checkArtık yeter, milletin parkını millete bırakın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.