20.6 C
Istanbul
Tuesday, June 6, 2023
Yasar Halim
Ana Sayfa TÜRKİYE Asıl Kıbrıs müjdesinden vaz mı geçti?

Asıl Kıbrıs müjdesinden vaz mı geçti?

Erdoğan’la ilgili çarpıcı iddia: Kıbrıs müjdesinden gelen telefon yüzünden mi vazgeçti? Eski Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Cumhuriyet gazetesinden İpek Özbey ile buluştu ve sorularını yanıtladı.

Eski Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Cumhuriyet gazetesinden İpek Özbey ile buluştu ve sorularını yanıtladı.

Erdoğan’ın KKTC Meclisi’ndeki konuşmasının bir saat geç başladığına dikkat çeken Şükrü Sina Gürel, “Birilerinden telefon mu geldi, bazı görüşmeler mi yapıldı da vazgeçti, kuşkuluyum. Yok, eğer Erdoğan gerçeklerden bu kadar kopuk davranıyorsa o zaman hepimizin kaygı içinde olması gerek” dedi.

Gürel’in konuyla ilgili sorulan sorulara cevapları şöyle oldu:

O BİR SAAT İÇİNDE NE OLDU, KUŞKULUYUM!

    • Cumhurbaşkanı’ndan Kıbrıs’ta büyük müjdeler bekleniyordu. Çıka çıka külliye çıktı…

Bunun tanınma adımı mı olacağı bile sorgulandı ve evet, sonunda çayır, çimen ve bina çıktı. Ben doğrusu şundan bile kuşkuluyum. Tayyip Erdoğan Kıbrıs meclisindeki konuşmasına bir saat geç başladı. Birilerinden telefon mu geldi, bazı görüşmeler mi yapıldı da vazgeçti?

   • Şunu mu söylüyorsunuz?: Aslında başka bir müjde olabilirdi ama bir saatlik gelişmede bir şey oldu ve gerçek müjde açıklanamadı….

Evet, bunu söylüyorum.

    • Bu bir bilgi mi, tahmin mi?

Tamamen tahmin…

    • Külliyeden bir müjde olamayacağını mı varsayıyorsunuz?

Aynen öyle. Eğer büyük bir şaşkınlık içinde ve gerçeklerden bu kadar kopuk şekilde davranıyorsa Sayın Erdoğan o zaman zaten hepimizin kaygı içinde olması gerekiyor.

• Az önce de söylediniz. Aslında beklenen müjde biraz da Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımasıydı… Neden tanımıyor?

Bence olmaması için birtakım nedenler öne sürülebilir ama yapılmasını düşündürecek nedenler kadar büyük değil. Karabağ özellikle engeldi, çünkü orada ayrı bir devlet ilanı söz konusuydu. Fakat Karabağ sorunu çözüldükten sonra Azerbaycan’ın önünde bir engel kaldığını düşünmüyorum. Tabii Rusya’yla ilişkilerini de göz önünde tutmak gerekiyor. Türk-Rus ilişkilerinin mutlaka olumlu şekilde geliştirilmesi gerekiyor ki Azerbaycan’ın tutumu kolaylaştı.

2535210cookie-checkAsıl Kıbrıs müjdesinden vaz mı geçti?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.