Aşırı sağcı Le Pen, Macron’la farkı kapattı

Fransa’da pazar günü yapılacak seçimler öncesinde yapılan ikinci tur anketinde aşırı sağcı aday Marine Le Pen’in oy oranını yüzde 48,5’e kadar çıkardığı görüldü

Fransa’da gelecek pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa bir süre kala yapılan ankette, Macron’un ikinci turdaki rakibi olması beklenen aşırı sağcı Marine Le Pen şu ana kadarki en yüksek oy oranına ulaştı.

Harris Interactive tarafından yapılan ankette, Le Pen’in ikinci turda Macron ile yarışması durumunda oyların yüzde 48,5’ini alacağı bildirildi.

Bu sonuçla birlikte Macron’un olası oy oranı ilk kez anketteki hata payı aralığının içine düştü.

Anketin yayınlandığı Challanges dergisi, Macron ile Le Pen’in oyları arasındaki farkın ilk kez bu kadar azaldığına dikkat çekti.

Anket sonucu Fransa liderinin seçim kampanyasına geç başlaması ve Ukrayna’da yaşanan krizin Macron’un popülaritesini etkilediği değerlendirmelerine neden oldu.

Macron seçim kampanyası döneminde emeklilik yaşını yükseltmek gibi ekonomik reformları gündeme getirmesinin de tabanda rahatsızlık yarattığı biliniyor.

Seçimlerin ilk turuna bir haftadan kısa bir süre kalmışken Le Pen’in gündeminde ise orta ve düşük gelirli seçmenlerin alım gücünde yaşanan düşüş yer alıyor. Aşırı sağcı siyasetçinin hem ilk tur hem de ikinci turdaki oy oranlarının düzenli şekilde arttığı görülüyor. GERÇEK GÜNDEM

 

2596560cookie-checkAşırı sağcı Le Pen, Macron’la farkı kapattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.