Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin kararı: Kavala hemen bırakılmalı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın hemen serbest bırakılması gerektiği yönünde karar aldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanıp uygulanmadığını denetlemekle yükümlü olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM kararı ve iki kez tahliye, bir kez beraat etmesine rağmen hakkında yeni bir dava açılarak cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala’nın hemen serbest bırakılması gerektiğine yönelik bir karar aldı. Bakanlar Komitesi’nin ihlal kararına uyulmaması durumunda yaptırım hakkı bulunuyor.

T24’te yer alan habere göre Bakanlar Komitesi, bugün Osman Kavala’nın Aralık 2019’da AİHM’in aldığı ihlal kararı ve Komitenin önceki tarihli taleplerine rağmen tutukluluğunun ısrarla sürdürülmesi üzerine Türkiye’ye karşı bir ‘ara karar’ aldı.

Kararda, “Başvurucunun Ekim 2017’den bu yana özgürlüğünden mahrum olmasından derin bir endişe duyuyoruz” denilirken, Türkiye’den Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması ve Anayasa Mahkemesi’ndeki (AYM) başvurusunun hızla sonuçlandırılması için gerekli adımların atılması talep edildi.

1130 gündür tutuklu olan Osman Kavala, “15 Temmuz soruşturması” nedeniyle 18 Aralık’ta hâkim karşısına çıkacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.