Avrupa’dan iki katı su tüketiyoruz

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, başkentte yaşanan kuraklığın her geçen gün barajlardaki su seviyesini düşürdüğü belirtildi. Son 1 haftada düşen yağışlar sonucu Ankara’yı besleyen barajlara toplam 50 milyon metreküp su geldiği kaydedilen açıklamada, “Mart ayında başlayan yağışlar barajlarda 2 aylık su biriktirdi” denildi.


Açıklamada, ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç’ın konuya ilişkin değerlendirmelerine de yer verildi. 1 Mart tarihinden itibaren barajlara toplam 88 milyon metreküp su geldiğini bildiren Kılıç, bunun 50 milyon metreküplük kısmının ise 20-26 Mart tarihleri arasındaki yağışlardan kaynaklandığını ifade etti.


Kavşakkaya Barajı’nın da aralarında bulunduğu 7 barajda toplam 137 milyon metreküp kullanılabilir su bulunduğunu belirten Kılıç, şunları kaydetti:


“Kış aylarında günlük 800-850 bin metreküp arasında su tüketimimiz oldu. Geçen yaz tasarruf çağrılarımıza uyarak günlük su tüketimini 600 bin metreküplere kadar indiren başkentliler, kışın bu uyarılara ne yazık ki uymayarak hiç tasarruf yapmadılar. Baharın gelmesi ile birlikte özellikle Mart ayında yağışların mevsim normallerinde olması sonucu barajlarımıza 88 milyon metreküp su geldi. Bu durum biraz da olsa yüzümüzü güldürdü. Yağışın Nisan ayında da sürmesi halinde baraj havzalarının biraz daha besleneceğini tahmin ediyoruz.”


“AVRUPA’DA KİŞİ BAŞINA 120 LİTRE SU TÜKETİLİYOR”


Türkiye’de insanların “hiç tükenmeyecekmiş gibi su kullandıklarını” ifade eden Kılıç, “Avrupa ülkelerinde kişi başına günde 120 litre su tüketilirken, bizde bu oran günlük 200 ile 250 litre arasında değişiyor” dedi.


İçme suyu olarak kullanılması gereken suyun büyük bir kısmının, bozuk musluklar, elde yıkanan bulaşıklar, halı ve araba yıkamaları, bahçe sulamaları gibi uygulamalarla boşa harcandığını vurgulayan Kılıç, herkesin su kaynaklarının sonsuz olmadığı bilinciyle hareket etmesi gerektiğini ifade etti.


BARAJLARDA SON DURUM


Açıklamada, barajlardaki su miktarlarıyla ilgili şu bilgilere yer verildi:
“Son durumla ilgili olarak Ankara’nın toplam su gereksiniminin üçte ikisini tek başına karşılayan Çamlıdere Barajı’nda 70 milyon metreküp, Kurtboğazı Barajı’nda 6 milyon metreküp, Eğrekkaya Barajı’nda 32 milyon metreküp, Çubuk 2 Barajı’nda 4 milyon metreküp, Bayındır ve Akyar Barajlarında toplam 11 milyon metreküp ile Kavşakkaya Barajı’nda 14 milyon 600 bin metreküp su rezervi bulunuyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.