Avrupalı gardiyanlar Türkçe öğrenecek

Alınan bilgiye göre, projenin AÜ’de yapılan ilk koordinasyon toplantısına Belçika ve Polonya’dan 1’er, Almanya’dan 2, Yunanistan, Rusya ve Türkiye’den AÜ ve Yaşar Üniversitesinden 1’er olmak üzere ilgili paydaş üniversitelerin temsilcileri katıldı. Toplantıda Proje Genel Koordinatörü ve Yaşar Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan da hazır bulundu.

Avrupa Birliği Grundtvig Yaşamboyu Öğrenme Projesi olarak yürürlüğe konulan ve Avrupa’da kültürel bir çatışma ortamının giderek yaygınlaşması üzerine ortaya çıktığı bildirilen projede, sadece Türkçe ya da Türkler üzerinde değil, diğer kültürlerin kendi dilleri üzerinde de araştırma yapmayı hedefliyor. Proje çalışanları, bu araştırmayı yapabilecekleri en somut yer olarak da Avrupa hapishanelerini seçti.

HAPSE DÜŞENİN DİLİNDEN ANLAMAK

Yapılan araştırma sonucunda Avrupa hapishanelerinde en fazla Türklerin, Rusların, Yunanların, İspanyolların ve İtalyanların bulunduğu tespit edildi. Araştırmada, söz konusu toplumların, diğer toplumlarla sosyal ve kültürel bir uzlaşı problemleri olduğu, o nedenle hapishaneye girdiklerinde rehabilite olmadan hapishaneden çıktıkları için o problemlerinin devam ettiği belirlendi.

Bu mahkumların dışarıda öğrenemedikleri dili, hapishanede öğretmenin problemi çözmediğinin belirlendiği araştırmada, hedefleri belirlenen projeyle, mahkumlara rehabilitasyon hizmetini veren hapishane görevlilerine, gardiyana, kütüphane görevlisine ve psikologa mahkumların dillerinin öğretilmesi amaçlanıyor.

Araştırmaların ardından 2 yılda Türkçe, Lehçe, Rusça, Yunanca ve İspanyolca olmak üzere 5 dilde başlangıç düzeyinde kurs dokümanı geliştirilecek.

Daha sonra, bu kurs dokümanlarıyla Avrupa’nın belirlenmiş hapishanelerinde hapishane görevlilerine eğitim verilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.