Avrupa’nın taklit başkentiyiz!

Dünyaca ünlü markalara ait ürünlerin taklitlerini üreterek piyasa süren sahtecilere karşı Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 20 Avrupa ülkesinde operasyonlar düzenlendi. “Black Poseidon” ismini taşıyan ve mayıs ayı boyunca sürüdürülen operasyonlarda 1 milyar dolar değerinde yüz binlerce sahte ürün ele geçirildi. Operasyonlarda, İstanbul’un Avrupa’nın en önemli korsan merkezleri arasında yer aldığı belirlenirken, burada üretilen sahte ürünlerin Türkiye’deki illerin yanı sıra Avrupa’nın birçok ülkesine gönderildiği belirlendi. Microsoft, Gucci, Dolce&Gabbana, Diesel, Louis Vuitton, Ralph Lauren, Prada, Lacoste, Pierre Cardin gibi dev markaların en pahalı ürünlerinin usta bir biçimde taklit edilerek, çok ucuz fiyatlara piyasaya sürüldüğü saptandı.

Milliyet’in aldığı bilgilere göre, ünlü markalara ait ürünlerin sahtelerinin kullanımındaki artışın son yıllarda yoğunlaşması üzerine ünlü markaların hukuk büroları, kendi markalarına ait ürünlerin korsanlarının üretimin yapıldığı imalathanelerin belirlenmesi ve piyasaya sürülmesinin engellenmesi için biraraya geldi.

Cezalar caydırıcı değil

Markaların hukuk bürolarının bu alanda yaptıkları çalışmalara göre, korsan ürünlerin genellikle

az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde üretildiği ve pazar bulabildiği saptandı. Sahtecilerin bu ülkeleri tercih etmesinin en önemli nedeninin ise buralarda telif, patent hakkı konularındaki hukuki boşluklar ve cezai yaptırımların caydırıcı nitelikte olmaması.

Ünlü markaların hukukçuları, Avrupa’daki çok sayıda ülkenin kolluk güçleriyle irtibata geçerek, kapsamlı bir operasyon gerçekleştirilmesi amacıyla yaptıkları çalışmayı ilgili birimlerle paylaştı.

20 ülkede operasyon

Bu kapsamda Avrupa’da Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Kosova, Hırvatistan Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Malta, Macaristan, Andorra, Polonya, Beyaz Rusya, Moldova, Ukrayna, Slovenya ve Slovakya’da kolluk güçlerince ortak bir operasyon yapılması kararlaştırıldı. Bu ülkelerde mayıs ayı boyunca “Black Poseidon” ismi verilen operasyonlar gerçekleştirildi. Belirlenen imalathane ve depolara baskınlar düzenlendi.

100 bin dolarlık çanta

Operasyonlarda bir milyar dolar değerinde yüz binlerce sahte ürün ele geçirildi. Bu ürünler arasında özellikle orjinalleri 10 ila 100 bin dolar arasında değişen çantalar ve saatlerin sahteleri ile ayakkabılar, gözlükler, tekstil ve kozmetik ürünlerinin taklitlerinin yoğunlukta olduğu kaydedildi. Ayrıca, bazı yazılım firmalarına ait yazılımların sahteleri de ele geçirildi. Ele geçirilen ürünler imha edilmek üzere muhafaza altına alındı.

Operasyonun Türkiye ayağında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu büyük şehirlerde etkin denetimler yapıldı. Bu kapsamda İstanbul’un Avrupa’nın en önemli korsan üretim merkezleri arasında yer aldığı saptandı. Türkiye’de üretilen korsan ürünlerin diğer ülkelerde üretilenlere oranla kaliteli ve işçilik açısından iyi olması nedeniyle, daha çok talep gördüğü ifade edildi.

Emniyete ‘teşekkür’ mektubu

Emniyet, son yıllarda yaptığı çarpıcı operasyonlarla, milyonlarca lira değeri olan markaların “çakma” ürünlerini ve üretenleri ele geçirdi. İstanbul’da 2011’de Kapalıçarşı’ya, 2012’de Gedikpaşa’ya düzenlenen operasyonlarda, birçok ünlü markanın taklitlerinin üretildiği saptandı. Adidas, Nike, Prada gibi ünlü markaların marka temsilcileri de operasyonlardan dolayı emniyete teşekkür mektubu gönderdi. Ankara Ticaret Odası’nın hazırladığı, “Çakma Ekonomi” raporuna göre en çok taklit edilen markalar arasında; Apple Iphone, Nokia, Nike, Adidas, Puma, Converse, Polo, Panasonic, Microsoft, Citizen, Ray-Ban, Versace, Armani, Gucci, Dolce&Gabbana, Christian Dior, Diesel, Louis Vuitton, Ralph Lauren, Barbie, Prada, Lacoste, Pierre Cardin, Casio, Aiwa, Sanyo ve Sony gibi markalar başı çekiyor.

Dev ‘çakmalar’

Poseidon operasyonunda da dev markaların en pahalı ürünlerinin ustalıkla taklit edilerek, çok ucuz fiyatlara piyasaya sürüldüğü saptandı. Microsoft, Gucci, Dolce&Gabbana, Diesel, Louis Vuitton, Ralph Lauren, Prada, Lacoste, Pierre Cardin gibi dev markaların ürünlerinin binlerce taklidi ele geçirildi. (Sertaç Koç / Milliyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.