Aydın ve aydıncıklar

AYDIN VE AYDINCIKLAR
Ali Sirmen ile Birkaç Gün

Geçen hafta yoğun bir gün yaşadım. Cumhuriyet gazetesi yazarı ve televizyonlardaki TV programlarından yakından tanığımız Sayın Ali Sirmen, DAÜ Atatürkçü Düşünce Derneği’nde bir Konferansa katılmak üzere KKTC’ye geldi. Konferans, DAÜ öğrencilerinden çok büyük ilgi gördü ve DAÜ Mavi Salon’un tamamıyla dolduğunu gördük.

Gazeteci ve yazar Sayın Ali Sirmen Cumhuriyet gazetesinde Dünyada Bugün isimli köşenin yazarı olup hukukçu, sinema ve dizi oyuncusudur. Türk Sanat Müziği bestekâr ve keman sanatçısı Sadi Işılay’ın torunu olan Sirmen, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. İkinci Bahar dizisinde Antepli bir komiseri canlandıran Sirmen, Cumhuriyet adlı filmde şu an çalıştığı Cumhuriyet gazetesinin kurucusu olan Yunus Nadi Bey’i canlandırmıştı. Ali Sirmen, birçok televizyon kanalında tartışma programlara katılmakta ve gerçek aydın kimliğiyle hepimizin yakından tanıdığı bir isimdir.
DAÜ Siyasal Bilgiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gencay Şaylan ve DAÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Tosun’un yakın dostu olan gazeteci-yazar Ali Sirmen ülkemize gelince, kendisiyle renkli birkaç gün geçirme fırsatımız oldu. Girne Limanı’nda bir öğleden sonrayı geçirdik. Girne Limanı’nı çok beğendi ve bu güzel ülkenin turizm açısından daha verimli kullanılabileceği düşüncesini ifade etti.

Sayın Ali Sirmen ile bir gün sonra yoğun bir program yaşadık. Öncelikle Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ı ziyaret ettik. Ziyarette Sayın Denktaş’ın fikirlerini dikkatle dinleyen Sirmen, Kurucu Cumhurbaşkanımızın performansı ve tutarlı düşünceleri karşısında hayranlığını ifade etti. Zamanımız az olduğu için Sayın Denktaş’tan erken ayrıldık. Bu doyumsuz sohbeti erken kestiğimiz için ikimiz de üzülmüştük.

Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Denktaş’ı ziyaretimizin hemen ardından Kanal T’de Alihan Pehlivan dostumun programına katıldık. Sayın Ali Sirmen’in Kanal T’de dile getirdiği fikirlerini Kıbrıs Türklerinin ilgiyle izlediğine eminim.

Türkiye’den “aydın” diye getirilen liboş ve dönme takımının zırıltılarından o kadar usanmıştık ki, Sayın Ali Sirmen’in derin, net, tutarlı, anti-emperyalist öz taşıyan fikirlerini dinledikçe doyumsuz saatler geçirdiğimi söyleyebilirim. Gerçekten de Anavatan Türkiye’de Kıbrıs gerçeğini çok iyi bilen, geçmişi ve bugünüyle Kıbrıs sorununu net biçimde çözümlemiş Türk aydınlarını görmek büyük bir gurur kaynağı.

Sayın Sirmen, televizyondaki doyumsuz sohbetinden sonra Gomşu Restaurant’taki adana kebabını da çok beğendi. Kısa bir Lefkoşa turu yaparken, Suriçi’nin sefalet kokan halinden rahatsızlık duyduğunu ifade etti. Lefkoşa Suriçi konusunda acilen bazı önlemler alınması gerektiğini düşünmeyenimiz yoktur. Bu gerçeği ilk bakışta Ali Sirmen’in görmesi ve ifade etmesi karşısında yetkilileri bir kez daha uyarmak gereği duyuyorum. Bir kez daha düşündüm ki, bu güzel ülkede yaşamayı hak ediyorsak, cennet gibi olan KKTC’yi korumak zorundayız.

Sayın Ali Sirmen, ülkeyi terk etmeden önce, halkın oylarıyla Cumhurbaşkanlığı koltuğuna yeni oturmuş olan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Cumhuriyet gazetesi adına bir röportaj gerçekleştirdi. Cumhuriyet KKTC Temsilcisi Sayın Reşat Akar’ın da hazır bulunduğu röportajda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun çok rahat ve kendinden emin olduğunu gördük.

Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nden ayrılırken, Sayın Sirmen, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan etkilendiğini, çok iyi bir müzakereci olacağına inandığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı’nda tanıştığı ve eski Cumhurbaşkanı döneminde de müzakereci heyetinde yer alan bir dostumun da çok yetkin ve yeterli olduğunu gördüğü için ismini öğrenmek istedi.

Ali Sirmen, 1965 yılından bu yana gazetecilik yapan, Türkiye’de tanıdığımız en eski dış politika yazarlarından birisidir. 1976 yılından bu yana Kıbrıs sorunu ile ilgilenen, her iki tarafı da tanıyan, Kıbrıs sorununu yakından takip eden ve düşünceleriyle hepimizi etkileyen gerçek bir aydındır.

Türkiye’den konferans vermek ya da söyleşi için getirilen liboş ve dönme aydıncılıklar ile Sayın Ali Sirmen’i karşılaştırmamız bile doğru değildir. Teşekkürler Ali Sirmen, yine bekliyoruz.

_______________________

* Doç. Dr. Siyaset Bilimci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.