AYM Başkanı Arslan’dan tatlı sert eleştiri

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi’nde düzenlenen “Mesleki Hayat Bağlamında Özel Hayata Saygı Hakkı” konulu sempozyumda konuştu.

Arslan, “Yargı mensubu aklını kullanmak zorunda olan kişidir. Bu nedenle hakim ve savcılar, sadece akıllarını kullanırlarken cesarete ihtiyaç duyabilirler. Kant’ın belirttiği üzere kendi aklını kullanmaya cesaret edemeyenler, vesayet altında kalmaya mahkumdur. Vesayet altındaki yargısal akıl ise adaleti tesis edemez” dedi.

Arslan şunları söyledi:

“Unutmayalım ki, fikri ve vicdanı hür olmayandan hâkim olmaz. Aklını ve vicdanını başkalarına kiralayan veya iradesine ipotek konmasına izin veren kişiden hâkim olamaz. Hukuk devletinde, uzaktan kumandalı yargı da, yargıç da düşünülemez.

Hukuk devletinde adaletin yegane adresi mahkemelerdir. Mahkemelerin adalet arayışına cevap veremediği, bağımsız ve tarafsız yargılama ilkelerine uygun bir şekilde uyuşmazlıklara çözüm üretemediği bir yerde hukuk dışı arayışların ortaya çıkması kaçınılmazdır.”

Arslan, İngiliz yazar George Orwell’in 1984 adlı romanına da atıf yaparak “Orwell 1984’te distopik bir dünyanın korkutucu tasvirini yapmıştır. Bugün yaşasaydı, kitabında tasvir ettiği distopik dünyanın kusursuz şekilde gerçekleştiğini, hatta aşıldığını hayretle gözlemlerdi.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.