Aynı sahada üç “müjde” 25 kez zam!

Erdoğan 135 milyar metreküplük doğal gaz keşfedildiğini söylerken, CHP’li Ahmet Akın “Aynı sahayla ilgili 3 kez müjde verildi, enerjiye 25 kez zam yapıldı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni’nde konuşurken.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Filyos Limanı açılışında yaptığı konuşmada 135 milyar metreküplük doğal gaz keşfedildiğini, Karadeniz’deki toplam gaz keşfinin 540 milyar metreküpe ulaştığını duyurdu. Enerji ve Altyapı Politikalarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın Aynı sahayla ilgili 3 kez müjde verildiğini söyleyerek ilk “müjde”nin verildiği 21 Ağustos 2020’den bu yana enerji faturalarına 25 defa zam yapıldığını hatırlattı.

TEKNİK RAPOR YOK, SİYASİ ŞOV VAR
Aynı sahayla ilgili 3 kez müjde verildiğini söyleyen Akın “Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nda bulunduğu Ağustos 2020’de bulunan doğal gaz hepimizi sevindirmişti. İlk olarak 320 milyar metreküp olarak ilan edilen rezerv; yeni kuyuların açılmasıyla Ekim 2020’de 85 milyar metreküp artarak 405 milyar metreküpe; dün de 135 milyar metreküp artarak 540 milyar metreküpe çıktı. Sahanın doğalgaz rezervinin tam potansiyeli belli olmadan her açılan kuyudan müjde vermek; iktidarın yapmayı çok sevdiği açılışı daha önce yapılan fabrikayı tekrar törenle açmaya benzemektedir. Sakarya Gaz Sahası’yla ilgili henüz teknik raporu yokken; iktidarın siyasi şovu vardır. Teknik raporun ortaya çıkması için 40 kuyunun açılması gerektiği; bunun da en az 5 yıl süreceği bilinmektedir. Buna karşın iktidar aynı sahayla ilgili art arda 3 kez müjde vererek; doğal gazın çıkarılması için henüz sahanın potansiyeli bilinmeden adeta kör bir bakışla yatırım kararı almaktadır. İktidar sıkıştıkça Sakarya Gaz Sahası’ndan matruşka gibi müjdenin içinden müjde açıklıyor.” dedi.

FATURALARA 25 KEZ ZAM YAPTILAR
Karadeniz’de ilk ‘müjde’nin verildiği 21 Ağustos 2020 tarihten bu yana enerji faturalarında zam yağmuru yaşandığını söyleyen Akın “10 ayda enerji faturalarına tam 25 defa zam yapıldı. Bu süre içerisinde ÖTV zammı da dahil olmak üzere akaryakıtta pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde 17 defa; doğal gaz faturalarına 6 defa; elektrik faturalarına ise 2 defa zam yapıldı. Enerji faturalarında indirim bekleyen vatandaşımızı henüz 1 yıl olmadan 10 ay içerisine yapılan zamlar çarpmıştır. 10 ay önce İstanbul’da litre fiyatı 6.52 lira olan benzin 7.73 liraya; fiyatı 6.07 lira olan motorin 7.23 liraya; fiyatı 3.95 lira olan LPG oto gaz ise 4.41 liraya yükseldi. Bu süre içerisinde elektriğe yüzde 12.1; doğal gaza konutlarda yüzde 6.5; elektrik üretimi yapan santrallerde ise yüzde 22 oranında zam yapıldı. Bu durum müjdenin zam olarak yağdığının en açık göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Zonguldak’ta temeli atılan doğal gaz işleme tesisiyle ilgili de soru işaretleri olduğunu söyleyen Akın “Bu tesisin kamu tarafından öz kaynak kullanılarak mı; yoksa ihale edilerek mi yapılacağı bilinmemektedir. Tesisle ilgili herhangi bir ihale yapılmamıştır. Bu tesis kapalı kapılar ardında pazarlık usulüyle mi ihale edilmiştir” diye sordu. (İstanbul/EVRENSEL)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.