BAE’den Pençe Kaplanı kınaması

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyindeki “terör hedeflerine yönelik olarak gerçekleştirdiği”ni açıkladığı Pençe Kaplanı operasyonunu kınadı.

BAE, Türkiye ve İran’ın Irak’taki askeri müdahalesinin ‘kardeş Arap ülkesinin’ egemenliğini ihlal ettiğini savundu.

BAE Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “BAE, kardeş Irak’taki Türkiye ve İran’ın askeri müdahalelerini kınadı, kuzey Irak’taki bölgeleri bombalamaları kardeş Arap ülkesinin egemenliğinin ihlali teşkil ediyor ve masum siviller arasında terörün yayılmasına yol açıyor” ifadeleri yer aldı.

PENÇE KARTALI BU HAFTA BAŞLADI

Sözcü’nün haberine göre, TSK’nın bu hafta PKK’ya yönelik Irak’ın kuzeyinden başlattığı operasyonda top atışları, silahlı insansız hava araçları ve F-16’larla bölgenin ateş altına alınması sonrası operasyon komando birliklerinin de katılımı ile genişletilmişti.

Irak’ın kuzeyindeki Haftanin bölgesindeki PKK hedeflerine yönelik “Pençe Kartalı” adı verilen operasyon hafta başında başlatılmıştı. Operasyonun Irak’ın kuzeyinden karakol ve üs bölgelerine taciz ve saldırılarını artıran PKK’ya yönelik başlatıldığı belirtilmişti. cumhuriyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.