Bakan Eroğlu: ‘Ormanlar dünyada azaldı, Türkiye’de arttı!’

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu, AKP döneminde Türkiye’nin ormanlarının 1,5 milyon hektar arttığını öne sürdü…
 
21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen ‘İnsan İçin Orman, Ekonomi İçin Orman’ başlıklı etkinlikte konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AKP döneminde Türkiye’nin orman alanının 1,5 milyon hektar arttığını savunarak, “Bütün yol kenarlarını, oto yollarını, köyleri, okul bahçelerini, hastane avlularını ağaçlandırıyoruz, daha önce yapılmıyordu. Her tarafı ağaçlandırıyoruz” diye konuştu.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen 21 Mart Dünya Ormancılık Günü etkinliğindekürsüye önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktı. Rotterdam’da iş yerlerine asılan kendisine ait posterlerin Hollanda polisi tarafından indirildiğini hatırlatan Erdoğan, buna karşın bölücü terör örgütü PKK’nın posterleriyle gösteriler yapılmasına izin verildiğini dile getirdi. 
ALMANYA VE HOLlANDA’YA: ‘ŞU 16 NİSAN BİR BİTSİN, KONUŞACAĞIZ’
Yalnızca Hollanda’da değil, Almanya’da da aynı şeyin yapıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, her iki ülkeye seslenerek, “Ne yaparsanız yapın, topunuz gelin, bu millet 16 Nisan’da gereğini sizlere gösterecek. Yıllarca bize ‘Avrupa Birliği Kriterleri’ diyerek dayattıkları ne varsa şimdi hepsini kendileri ayaklar altına alıyorlar. Şu 16 Nisan bir bitsin, 16 Nisan bittikten sonra masaya oturacağız, konuşacağız. Bu devran böyle yürümez, gereği neyse Türkiye olarak da biz bunu yaparız. Hollanda’da yerlerde sürüklenen o benim Hüseyin Kurt kardeşimin hesabını soracağız. Yerlerde sürüklenenler sadece benim insanım değil aynı zamanda Avrupa Birliği’nin müktesebatıdır, Avrupa Birliği kriterleridir. Bunun hesabını da onların vermesi lazım” ifadelerini kullandı.
 
BAKAN EROĞLU: ‘DÜNYADAKİ TÜM İNSANLAR İÇİN FİDAN DİKECEĞİZ’
Törende konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Nevruz Bayramı’nı kutladı. Orman teşkilatının Türkiye’deki en köklü kurumlardan biri olduğunu belirten Bakan Eroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 2007 yılında büyük bir ağaçlandırma seferberliği başlattıklarını belirterek, “Fidan üretimini 7 kat arttırdık, şu ana kadar 3 milyar 750 milyon fidanı toprakla buluşturduk, dünyadaki bütün insanlar için fidan dikmeyi hedefledik. 2023 yılına kadar Orman teşkilatı 7 milyar fidanı toprakla buluşturacaktır” diye konuştu.
 
‘ORMANLAR DÜNYADA AZALDI TÜRKİYE’DE 1,5 MİLYON HEKTAR ARTTI’
Dünyada orman varlığı azalırken Türkiye’de orman varlığının hem alan hem de odun serveti olarak arttığını savunan Bakan Eroğlu, AKP döneminde Türkiye’nin orman alanının 1,5 milyon hektar arttığını, odun varlığının ise 1,2 milyar metreküpten 1,6 milyar metreküpe yükseldiğini söyledi.
 
‘OTOYOL, OKUL BAHÇESİ VE HASTANE AVLULARINI AĞAÇLANDIRIYORUZ’
Orman teşkilatının 2011 yılından itibaren her yerde çalışma yürüttüğünü dile getiren Bakan Eroğlu, “Bütün yol kenarlarını, oto yollarını, köyleri, okul bahçelerini, hastane avlularını ağaçlandırıyoruz, daha önce yapılmıyordu. Her tarafı ağaçlandırıyoruz, ağaçlandırmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.
 
‘HER ŞEY MİLLET İÇİN DAHA ÖNCE BÖYLE BİR ŞEY YOKTU’
Konuşmasında orman köyleriyle ilgili yapılan çalışmaları da aktaran Bakan Eroğlu, “Devlet ormancılığından, millet ormancılığına geçtik, her şey millet için. Bu çerçevede 34 eylem planı hazırladık, daha önce böyle bir şey yoktu. Artık ormanları orman köylümüzün kalkınması için bir lokomotif olarak kullanıyoruz” dedi.
 
CEVİZ SANDIKTAN ‘EVET’ MÜHRÜ ÇIKARDILAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla bütün baraj ve göllerin etrafını ağaçlandırdıklarına da değinen Bakan Eroğlu, konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a üzerinde “Her şey daha yeşil bir Türkiye için” yazan, içinde orman ürünleri ve ‘Evet’ mührü bulunan el yapımı ceviz ağacından yapılmış sandık hediye etti.
 
BAKAN EROĞLU’NA ‘HİBEYİ KİM VERECEK?’ DİYE SORDU
Ankara’daki etkinliği canlı yayınlayan televizyonlardan izleyen Cemal Bozdağ adındaki bir yurttaşın ise Bakan Eroğlu’nun sosyal medya hesabında yapılan etkinlikle ilgili paylaşımına ilginç bir yorum yazması dikkat çekti.
 
CEVİZ YETİŞTİRMEK İSTEYEN GİRİŞİMCİ: ‘KİMSE BİR ŞEY BİLMİYOR’
Erdoğan hayranı olması dikkat çeken yorumcu, Konya’da annesine ait 20 bin metrekare arazide ceviz bahçesi kurmak istediklerini belirterek şöyle yazdı: “Bu konuda devletin hibe ve destekleri olduğunu duyduk. Bunun için araştırmaya başladık ama ne ziraat müdürlüklerinden ne orman müdürlüklerinden tatmin edici bir bilgi alamıyoruz. Binbir türlü prosedür ve zorluklardan bahsedip, ‘paranız varsa en iyisi siz kendiniz yapın’ diyorlar. Şu an Sayın Cumhurbaşkanı orman haftasıyla ilgili etkinlikte konuşuyor ve 30 bin metrekareye kadar ceviz bahçesi kuracaklara yüzde 65 ve 40 bin liraya kadar devlet hibesi var dedi. Bizler nereye başvuracağız? Kim verecek bu hibeyi? Kimse bişey bilmiyor orman işletmelere gidiyorum konudan haberleri bile yok. Çok şaşırdım. Lütfen yardım ediniz. İyi günler.”
2071880cookie-checkBakan Eroğlu: ‘Ormanlar dünyada azaldı, Türkiye’de arttı!’
Önceki haberİNGİLTERE… Avrupa’dan sonra, Amerika ve Rusya’yla da kavgaya tutuşulur mu?
Sonraki haberBir nehir tanrısının izinde 5 bin yıl
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.