Bakan Özhaseki, Macaristan Büyükelçisi ve Fahri Konsolos’u kabul etti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; Macaristan Büyükelçisi Gábor Kiss ve Fahri Konsolos Osman Şahbaz’ı makamında kabul etti.

Darbe girişiminden duydukları endişe ve üzüntüyü belirten Büyükelçi Gábor Kiss, olayın üzerinden dört saat geçmeden Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Péter Szijjártó’nun Türk mevkidaşı Mevlüd Çavuşoğlu’nu aradığını belirtti.

Büyükelçi Kiss; “Demokratik değerlerin korunması ve Türkiye’de hayatın normale dönmesinin, bölge barışı ve istikrarı için çok önemli. Macaristan; AB’nin güvenliği ve istikrarı için de Türkiye’nin çok önemli olduğunu biliyor. Bizim desteğimiz sizinle.

Bölgenin ve Avrupa’nın güvenliği açısından Türkiye’nin güvenli olmasını destekliyoruz. Macaristan adına her türlü desteği vermeye hazırız.” Dedi.

Macaristan’ın sergilediği dostluk için teşekkür eden Bakan Mehmet Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü: “Batıda Türkiye’nin özel şartlarını bilmeden konuşanlar var. AB’de bazı ikiyüzlü ve çıkarcı tavırlar var. Zamanla bunlar düzelecek diye iyi niyetimizi koruyoruz. Büyük bir felaket atlattık. Atlatılan felaket, asrın felaketidir. Hain bir grup TBMM’yi uçaklar ile vurmaya çalıştı. 100 yıllık tarihimizde, meclisimiz ilk defa bombalandı. Bu ne kadar vahşi bir plan yapıldığını gösteriyor. Gizlice çalışan, kendini belli etmeyen, milletin yardımlarıyla gelişen çok vahşi bir grubun planları olduğunu gördük.

Cumhurbaşkanımızı öldürmek için özel timler hazırlanmış, ancak milletimiz darbeye karşı durdu. Türk milleti demokrasiye inanıyor ve demokrasiyi koruyor.”

Görüşmede Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz’da hazır bulundu. Şahbaz ise, ”Bizleri bu yoğun çalışmalarınız arasında kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. 15 Temmuz darbe girişimini önce Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sonrada milletimizin birlik ve beraberliği önlemiştir. Milletimizle birlikte vatan nöbetimizi tutmaya devam ediyoruz” dedi.

Görüşmede Türkiye ile Macaristan devletleri arasında sonbaharda yapılması düşünülen toplantı konuları ele alındı.

1989610cookie-checkBakan Özhaseki, Macaristan Büyükelçisi ve Fahri Konsolos’u kabul etti

5 YORUMLAR

 1. Macarları hem çok seviyorum, hemde birçok Macar dostum var.
  Türkiye’ye daha çok destek vermelerini isteriz.

  Tabi, Avrupa’da küçül ve zayıf bir ülke olduğunu da biliyoruz.

  Haydar Ali Akyar

 2. İki ülke arasindaki olumlu gelismeri mutlulukla takip ediyoruz.
  Tip dünyasinda da söz sahibidir Macarlar.
  Uluslararasi Her kongrede karsilasiriz.
  Opr. Dr. Ali K.Akat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.