Bakan Pakdemirli’ye mermer için kesilecek 48 bin ağacı sordu

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Ayrın Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den Isparta’da mermer ocağı uğruna kesilmesi planlanan 48 bin ağaçla ilgili açıklama istedi…

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı İbişler köyü sınırlarında açılmak istenen mermer ocağı için 48 bin 612 ağacın kesilmek istenmesi Meclis’e taşındı. TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, “Mermer ocağı için 48 bin 612 ağacın kesilecek olması, ormancılık çalışmalarına olumsuz etki etmeyecek midir? Ormancılık çalışmalarına olumsuz etkisi olduğuna dair görüş bildirilmesi için kriterler nedir?” ifadelerini kullandı.

Isparta’da dağları, yaylaları ve ormanlarıyla tanınan Yukarı Köprüçay Havzasında ağaç katliamı yapacak olan mermer ocağı Meclis’e taşındı. TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Sütçüler ilçesine bağlı İbişler köyü sınırlarında yaklaşık 100 hektarlık orman arazisinde mermer ocağı ruhsatı verildiğini anımsatarak, şunları dile getirdi:

HES’E ZARAR VERMESİN DİYE MERMER OCAĞI REVİZE EDİLDİ

Afyonkarahisar merkezli Şahin Kardeşler Elk. Ve Mer. San. Taah. Ve Tic. Ltd. Şti. adlı şirketin mermer ocağı açması için ruhsat verilmiştir. 240 dekarlık kısmında işletmeye açılması planlanan mermer ocağı için Isparta Valiliği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verirken orman arazisi olan proje sahasında yaklaşık 48 bin 612 adet ağacın kesileceği belirtilmiştir. Görüşü sorulan DSİ 18. Bölge Müdürlüğü, proje sahasının Kasımlar Barajı ve HES’in 1 kilometre uzaklığında olduğunu ve Değirmenözü HES’in su alma yapısına ise 200 metre uzaklığında yer aldığını belirterek yapılacak patlatma ya da titreşimli çalışmaların iki HES tesisine olumsuz etki edebileceğini belirtmiş ve proje bu görüşler doğrultusunda revize edilmiştir.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ‘OLUMSUZ ETKİSİ YOK GÖRÜŞÜ’ VERDİ

Ayrıca görüşüne başvurulan Isparta Orman Bölge Müdürlüğü ise 15 Ekim 2020 tarihli resmi yazısında, söz konusu madencilik faaliyetinin ormancılık çalışmalarına olumsuz etkisinin bulunmadığını belirterek olumlu görüş bildirmiştir. Öte yandan yöre halkı, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından zarar verdikleri nedeniyle keçilerin ormana girişinin yasaklandığını ve bu nedenle artık hayvancılık yapamaz hale geldiklerini belirterek mermer ocaklarının doğaya daha büyük zararlarının olduğunu ifade etmektedir.”

‘48 BİN AĞACIN KESİLECEK OLMASI OLUMSUZ ETKİLEMEYECEK Mİ?’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Mermer ocağı için 48 bin 612 ağacın kesilecek olması, ormancılık çalışmalarına olumsuz etki etmeyecek midir? Ormancılık çalışmalarına olumsuz etkisi olduğuna dair görüş bildirilmesi için kriterler nedir?” sorusuna yanıt istedi.

KEÇİLERE YASAKLANAN ORMANDA MADENCİLERE NEDEN İZİN VERİLDİ

Önergesinde, “HES’lerin zarara uğratılmaması için gerekli revizelerin yapılmasını istenirken, ağaçların zarara uğratılmasına neden ses çıkarılmamaktadır?” diye soran Milletvekili Özer, “Keçilerin bile girişini yasaklayan bakanlığınız, aynı ormanda neden mermer ocaklarının faaliyet göstermesine izin vermiştir? Bakanlığınız tarafından yapılmış mermer ocaklarının ormanlara, yer üstü ve yeraltı sularına, doğal hayata ve yerel halkın yaşamına yönelik ne tür olumsuz etkilere yol açtığına dair bilimsel bir çalışması var mıdır? Yoksa nedeni nedir?” sorularına da yanıt verilmesini istedi.
Önceki haberLondra’da son yarım asır ve 1 Mayıs
Sonraki haberKoronavirüs: Türkiye’de bir günde en yüksek sayıda ölüm
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.