Bakanların üç gün önce ıslah şovu yaptığı Rize’de sel can aldı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – ‘Dereleri estetik şekilde ıslah ediyoruz” diyen Bakan Eroğlu’nun milyarlar harcanarak yaptırdığı taşkın koruma tesisleri Karadeniz’deki sel felaketlerinin önüne geçemiyor…
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 24 Eylül tarihinde Rize’de düzenlenen temel atma şovunda bir araya geldi. Bakan Eroğlu, 14 tanesi taşkın kontrolü tesisi olan 16 projenin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, daha önce Rize’ye bir sel ya da taşkından sonra geldiklerini belirterek, “Ama bu sefer Allah’a şükür sel baskını olmadan geldik” dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise Orman ve Su İşleri Bakanlığının Rize’deki hizmetleriyle adeta dereleri nakış nakış işlediğini söyledi. Ancak iki bakanın yaptığı bu temel atma şovunun yapıldığı gün Arhavi’de, 3 gün sonra ise Rize’de yaşanan sel felaketi can aldı. Islah edilen derelere dökülen beton, Rize’de önceki gün etkili olan şiddetli yağmurun neden olduğu seli önleyemedi. Gürpınar Köyünde çöken bir evin enkazı altında kalan 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralı çıkarıldı. 40 yaşındaki Songül Tolan, heyelanda çöken evin altında kalarak hayatını kaybetti.
 
RİZE’DE SEL CAN ALDI, YOLLAR ULAŞIMA KAPANDI
Rize’nin Çayeli ilçesinde önceki gün başlayan şiddetli yağmur sel ve heyelana neden oldu. DHA’nın haberine göre, ilçeye bağlı Gürpınar Köyü’nde sel yüzünden çöken bir evin enkazı altında kalan 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralı çıkarıldı. Heyelanda çöken evin altında kalarak hayatını kaybettiği belirtilen kişinin Songül Tolan (40) isimli kadın olduğu belirtildi. Çayeli’ne bağlı Seslidere, Yeşiltepe ile Kaptanpaşa köylerinde taşkınlar nedeniyle yollarda mahsur kalan yaklaşık 10 kişi de yardım çağrısında bulundu. Bölgeye AFAD, AKUT, UMKE ve İDAK’dan oluşan çok sayıda kurtarma ekibi sevk edildi. Çayeli’nde geçtiğimiz ay yaşanan sel felaketinde de bir kişi sel sularına kapılarak kaybolmuştu.
İŞ MAKİNELERİ SEL SULARINA KAPILDI
Kalkandere İlçesi’nde ise 2, Pazar İlçesi’nde ise 1 iş makinesinin sel sularına kapıldığı belirtilirken, metrekareye son 24 saatte 140 kilogram yağış düşen ilçede mahsur kalanlar için Malatyadan askeri helikopter de istendi.Şiddetli yağışın sürdüğü bölgede Çayeli-Kaptanpaşa, Rize-Küçükçayır ve Çamlıhemşin-Ardeşen karayolları sel nedeniyle ulaşıma kapandı. İl genelinde 40 kadar köy ile ulaşım kesildi.
VALİ BEKTAŞ: ‘UMARIM FELAKETİN BOYUTLARI ARTMAZ’
Rize Valisi Erdoğan Bektaş, görevlilerin seferber olduklarını belirterek, ”Yağışlar bölgede şiddetini gece saatlerinde artırdı. Çöken bir evin enkazı altında kalanlar olduğu bilgisi bize geldi. Ekiplerimizi seferber ettik. Umarım felaketin boyutları artmaz” diye konuştu.
İKİ BAKAN SELDEN 3 GÜN ÖNCE RİZE’DE ISLAH ŞOVU YAPMIŞTI
Rize’yi vuran sel, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın katılımıyla 24 Eylül’de gerçekleştirilen temel atma şovunu akıllara getirdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yapılması planlanan ve 14 dere ıslahı projesini de içeren temel atma töreninde konuşan Bakan Veysel Eroğlu,Rize’ye daha önceden bir sel ya da taşkından sonra geldiklerini belirterek, “Ama bu sefer Allah’a şükür sel baskını olmadan geldik, daha da sık geleceğiz. Rizelileri gönülden seviyoruz” ifadelerini kullanmıştı.
 
BAKAN BAK: “RİZE’DEKİ DERELER NAKIŞ NAKIŞ İŞLENİYOR”
Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise Orman ve Su İşleri Bakanlığının Rize’deki hizmetleriyle adeta dereleri nakış nakış işlediğini belirterek, daha önce kentte yağmur yağdığı zaman herkesin “Acaba bir sıkıntı olacak mı?” diye endişe ettiğine dikkat çekerek,  “Çok şükür bunları kademe kademe aşıyoruz. Dün akşam Arhavi’de yağış vardı. Orada yapılan çalışmalar nedeniyle bir sorun yaşanmadı” görüşünü dile getirmişti.
 
RİZE’DE 14 YILDA 52 DERE ISLAHI YAPILDI
DSİ Genel Müdürü Murat Acu’nun verdiği bilgilere göre son 14 yılda, Rize’de yapılan dere ıslahı sayısı 52. 11 ilçe, 86 meskûn mahal ve 15 bin 260 dekar arazinin taşkınlardan korunduğunu söyleyen DSİ Genel Müdürü Acu, temeli atılan ve 207 milyon liraya mal olması beklenen 14 yeni taşkın kontrol tesisi ile Rize şehir merkezinin yanı sıra üç ilçe, 12 mahalle ve 17 köyün korunacağını kaydetti.
BAKAN EROĞLU: ‘RİZE’YE 12 MİLYARLIK YATIRIM SAĞLANDI’
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun verdiği bilgilere göre ise Rize’ye son 14 yılda 12 milyar liralık yatırım sağlandı. Bunun 570 milyon lirası ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yaptığı ve büyük kısmı taşkın kontrol tesislerinden oluşan projelere harcandı.
 
DERELERİ BETONLA DOLDURMAK TAŞKINLARI ÖNLEMİYOR
DSİ’nin gerçekleştirdiği ihaleler arasında ilk sırada yer alan taşkın kontrol projeleri, Türkiye’nin dört bir yanında sürdürülüyor. Dere yataklarının betona hapsedilerek ekolojik ve coğrafi işlevini yitirdiği eleştirilerine neden olan taşkın koruma projelerinin büyük bir bölümü ise Karadeniz Bölgesinde yer alıyor. Trabzon Solaklı, Giresun Aksu ve Rize İyidere vadilerinde yapılan taşkın kontrol projeleri ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın popülist uygulamalarının çarpıcı örnekleri arasında yer alıyor.
 
DSİ: ‘HOŞ VAKİT GEÇİRİLECEK MESİRE ALANLARI OLUŞTURULUYOR’
DSİ Genel Müdürlüğü’nün, “Bu tür projelerle dereler taşkın zararına karşı ıslah edilirken peyzaj çalışmaları ile de insanların hoş vakit geçirebileceği mesire alanları oluşturuluyor” şeklinde duyurduğu mesire yeri içeren taşkın kontrol projelerinin bölgedeki sayılarının artacağı belirtiliyor.
BAKAN EROĞLU: ‘DERE ISLAHLARINDA ESTETİĞE ÖNEM VERİYORUZ’
Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, dere ıslah faaliyetlerinde en çok estetiğe önem verdiklerini belirterek, “Dere ıslahları için bütün bölge müdürlerimize estetiğe, ehemmiyete ve ekonomik olmasına dikkat etmeleri talimatını verdim. İlk olarak Solaklı Vadisi’nde gerçekleştirdiğimiz ıslah çalışması bütün vatandaşlarımız tarafından büyük bir beğeni ile karşılandı. Bundan sonra da yapacağımız ıslah çalışmalarında estetiğe gereken önemi vererek vatandaşlarımıza yeni mesire alanları oluşturacağız” ifadelerini kullanmıştı.
Fotoğraflar: (DHA) Dere ıslahı görselleri: (DSİ)
Önceki haberErbil’e uçuş yasağı başlıyor
Sonraki haberBu topraklardan bir Elia Kazan geçti…
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.