Bakanlık Belek’te ücretsiz halk plajı açıklaması

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Belek’te yapılan imar planı değişikliği ile orman yangın üssü ve günübirlik alan niteliğindeki arazilerin bir kısmını 3 ayrı otel için yapılaşmaya açan Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuyu gündeme getiren haberimizin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, bu yaz sezonuna kadar tamamlamayı planladığı iki ücretsiz halk plajı için çalışma başlattığı kaydedildi. Bakanlık tarafından yürütülen proje kapsamında Belek bin kişilik, Kadriye’de ise 3 bin kişilik iki ayrı halk plajının hizmete gireceği açıklandı.

BAKANLIKTAN BELEK VE KADRİYE’DE ÜCRETSİZ PLAJ PROJESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuyla ilgili duyurusunda, “Bakanlık tarafından yürütülen proje kapsamında; Belek Halk Plajı ile Kadriye Halk Plajı ve Mesire Alanı, zengin olanaklar sunan sosyal alanlar olarak hizmet vermeye başlayacak. Tesislerde; plaj alanından restoranlara, otoparktan yöresel ürün pazarına kadar pek çok hizmet sunulacak” ifadelerine yer verildi.

OTOPARK, MESİRE ALANI, KAFE VE RESTORAN YAPILACAK

Proje tamamlandığında, Belek’te 1000 kişilik ücretsiz plaj alanı, 450 araç kapasiteli otopark, kafe ve restoranlar, çok amaçlı spor sahaları, yöresel ürünler halk pazarı ile hizmete gireceği kaydedilen duyuruda, “Kadriye Ücretsiz Halk Plajı ve Mesire Alanı ise; piknik için elverişli, 16.000 metrekarelik mesire alanı, 3000 kişilik ücretsiz halk plajı, 570 araç kapasiteli otopark, kültür ve sanat aktiviteleri, kafe, restoran ve pastane, spor ve etkinlik alanları, yöresel ürünler halk pazarı gibi olanaklar ile hizmet verecek. Plajlar engelli vatandaşların kullanımına uygun olarak tasarlanacak. Ayrıca doğa ile dost bir strateji izleyen Bakanlık, her iki plajda da, nesli tükenmek üzere olan ve koruma altına alınan caretta caretta kaplumbağaları için koruma ve tedavi merkezlerine yer verecek” denildi.

NE OLMUŞTU?

Antalya’nın Serik ilçesi sınırlarında bulunan Belek sahilinde yapılan imar planı değişikliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylanarak 7 Şubat’ta Serik Belediyesi’nce askıya çıkarılmıştı. Bir kısmı Ormana ait olan, bir kısmı ise Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki bulunan ancak daha önce Serik Belediyesi’ne tahsis edilen arazilerde yapılan imar planı değişikliğine göre, Serik Belediyesi’ne tahsis edilen ve daha önceki planda kamping, günübirlik alan, spor alanı ve orman yangın üssü olarak ayrılan Belek’teki 3 ayrı parsel ‘Günübirlik Tesis Alanı’, ‘Turizm Tesisi Alanı’ olarak belirlenirken, ‘Orman Yangın Üssü’ olan parselin büyük bölümü de yapılaşmaya açılmıştı. Kadriye Mahallesi sahilindeki günübirlik kullanım alanı ile golf ve konaklama alanında yapılan imar planı değişikliği ile de bu arazinin bir kısmı ‘Turizm Tesis Alanı’na dönüştürülerek otel inşaatına açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın planlama yetkisinde olan alandaki imar planı değişikliği ile yaklaşık 20 kilometre kıyı şeridine sahip olan ve yaz ayarlında nüfusu 150 bini bulan Serik’te halkın doğrudan denizden yararlanabileceği yaklaşık 500 metrelik bir alan bırakılmış, uygulama ilçe halkının tepkisini çekmişti.

BAKANLIĞA SOSYAL MEDYADAN ELEŞTİRİ GELDİ

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ücretsiz halk plajı projesi sosyal medya kullanıcılarının da tepkisini çekti. Bakanlığın resmi twitter hesabından da duyurulan ‘ücretsiz plaj’ projesiyle ilgili tepkilerini dile getirdiler. Daha önce halkın kullanımı için ayrılan alanların yapılan imar planı değişikliği ile otellere açılmasını eleştiren sosyal medya kullanıcıları, bu durumun kabul edilemez olduğunu savundu.

2388450cookie-checkBakanlık Belek’te ücretsiz halk plajı açıklaması
Önceki haberBBC: İdlib bunalımında en kritik dokuz gün
Sonraki haber10 yaşındaki Atakan Türkiye’ye neyi hatırlattı?
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.