Bakanlık ÇED raporlarını okumadan mı onaylıyor?

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Ardıç ormanında açılmak istenen ikinci mermer ocağının ÇED başvurusunu ‘uygun’ bulan Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ÇED dosyasındaki 2990 ardıç ağacının kesileceği ifadelerini okumadı mı?

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde Yeniköy sınırlarında özel bir mermer ocağı tarafından bölgenin en verimli ardıç ormanında açılmak istenen mermer ocağıyla ilgili ÇED başvuru dosyası Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘uygun’ bulunarak projeyle ilgili ÇED süreci başladı. Aynı bölgede üç yıl önce ardıç ormanının kalbinde açılan bir başka mermer ocağına ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı veren Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ikinci yıkım projesiyle ilgili haberimizin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, ardıç ormanına açılmak istenen mermer ocağıyla ilgili ÇED başvurusunun ilgili yönetmelik formatına göre ‘uygun’ bulunduğu kaydedilirken ilgili kurumlardan görüş alındıktan sonra karar verileceği belirtildi. Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün açıklamasında projeyle ilgili ‘uygun’ bulunan ÇED raporunda yer verilen yaklaşık 3 bin ardıç ağacının kesileceği ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı öne sürüldü.

VAHŞİ MADENCİLİĞİN HEDEFİNDE BU KEZ ARDIÇ ORMANLARI VAR

Dedegöl, Tota, Sarp ve Bozburun dağlarının çevrelediği Sütçüler ilçesi ardıç, kızılçam, karaçam, sığla ve meşe ormanlarıyla dikkat çekiyor. Birçoğu anıtsal nitelikteki ardıç, sedir ve karaçam ağaçlarının bulunduğu dağlık araziler yaklaşık 15 yıldır vahşi madenciliğin hedefinde. İlçeye bağlı Yeniköy ve çevresindek saf ardıç ormanları ise yıllardır Sütçüler’in dağlarını delik deşik eden mermer ve taş ocaklarının yeni saldırı alanı haline geldi.

AYNI BÖLGEDE ÜÇ YIL ÖNCE ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI VERİLDİ

Yüzlerce yılkı atının da yaşam alanı olan Yeniköy’deki verimli doğal ardıç ormanında ilk mermer ocağına Ekim 2015’te izin verildi. Yöre halkının tepki göstermesine rağmen açılan mermer ocağına, başta dönemin Orman Bölge Müdürlüğü, Milli Parklar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü olmak üzere DSİ ve TEDAŞ gibi kurumlar ‘sakıncası yoktur’ görüşü verdi. Bunun üzerine Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ortaklarından biri Taiwanlı olan Plato Mermer adlı firmanın yaptığı ÇED başvurusuna ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi.

MİLLİ EKONOMİYE GİRDİ SAĞLAYACAK DİYE ARDIÇ AĞAÇLARINA KIYDILAR

Böylece Yeniköy’deki ardıç ormanlarında mermer çıkarmak için ağaç kıyımı başladı. Ardıç ormanında mermer ocağı açılmasının etkileri konusunda Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’nden görüş talep edilmesi üzerine hazırlanan raporda, maden ocaklarının yöre halkına ve milli ekonomiye yüksek derecede istihdam ve ekonomik girdi sağlayacağı öne sürülerek “Gerekli iznin verilmesi kanaatine varıldığı” belirtilerek söz konusu raporun bir örneği de 5 Ocak 2016 tarihinde OGM’ye gönderildi.

İKİNCİ MERMER OCAĞINDAN KÖYLÜLERİN HABERİ YOK

İlgili bütün kurumların ‘olumlu’ görüş vermesiyle başlayan mermer ocağı çalışması kapsamında bugüne kadar yaklaşık 10 dönümlük bir alanda ardıç ağacı kesiminin yapıldığı belirtiliyor. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Yeniköylüler, mevcut mermer ocağında tek bir köylüye bile istihdam sağlanmadığını belirtiyor. Aynı bölgede açılmak istenen ve duyurusu internet üzerinden yapılan ikinci mermer ocağından ise köylülerin haberi bile yok.

ARDIÇ ORMANI VE YAŞAM ALANLARI TEHDİT ALTINDA

“Bize kimse haber vermiyor, kimse bir şey sormuyor. Her şey olup bittikten sonra gelip ‘burada mermer ocağı açılacak’ diyorlar. Sonra biz itiraz etsek de iş işten geçmiş oluyor” ifadelerini kullanan köylüler, orman kıyımının yanında su kaynakları, hayvancılık ve yaşam alanlarının mermer ocağı çalışmalarından daha büyük zararlar görmesinden endişe ediyor.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇED AÇIKLAMASI

Yeniköy’deki ardıç ormanını tehdit eden ikinci mermer ocağı başvurusuyla ilgili haberimizin ardından bir açıklama yapan Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise 201800370 (ER:3365695) Ruhsat Numaralı Sahada, Musa Eyigün adlı girişimci tarafından açılıp işletilmesi planlanan mermer ocağı için hazırlanan Proje Tanıtım Dosyası olarak anılan ÇED dosyasının ilgili uzman tarafından incelendiğini ve format açısından ‘uygun’ bulunarak ÇED sürecinin başladığını belirtti.

‘İLGİLİ KURUMLARDAN GÖRÜŞ ALINACAK’

Projeyle ilgili ÇED sürecinin bundan sonraki aşamasında, Orman Bölge Müdürlüğü, DSİ 18. Bölge Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı VI. Bölge Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Özel İdaresi (Ruhsat Ve Denetim Müdürlüğü) ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün görüşlerinin alınacağına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

‘İZİN VE RUHSAT VERMEDİK’

“İlgili kurumlardan, faaliyetle ilgili görüşler alındıktan sonra, ÇED Yönetmeliğine göre karar verilecektir. Kurumlardan herhangi birinin olumsuz görüş bildirilmesi durumunda proje ile ilgili bir karar verilmeden iade edilecektir. Bazı basın ve internet sitelerinde yer alan ‘Ardıç ormanının kalbine hançer’, ‘3 bin ardıç ağacı kesilecek’ gibi başlıklarla yayımlanan yazılarda, ‘Yöre halkının bütün tepkilerine karşın, Yeniköy’deki ardıç ormanlarında yeni bir mermer ocağına daha izin veridi’ ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Müdürlüğümüz tarafından herhangi bir izin veya ruhsat verilmemiştir. Kamuoyuna saygıyla arz olunur.”

ÇED DOSYASINDA 2990 ARDIÇ AĞACININ KESİLECEĞİ BELİRTİLİYOR

Kendi açıklamasında mermer ocağının ruhsat numarasını veren il müdürlüğünün formata uygun bularak ÇED süreci başlattığı Proje Tanıtım Dosyasında ise Yeniköy’de açılacak mermer ocağı sahasının yüzde 40 ila 71 oranlarında ardıç ağacıyla kaplı olduğu belirtilerek, 2990 ardıç ağacının gerekli izinler alınarak kesileceği dile getiriliyor.

Önceki haberYUNANİSTAN… Altın Şafak ve Pavlos Fissas
Sonraki haberTürk vatandaşlığına geçiş ucuzladı
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.