Bakanlıktan büyük Hazine arazisi satışı

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya, İzmir, Muğla gibi sahil kentlerinin de içinde bulunduğu 28 ilde Hazineye ait toplam 472 parça taşınmaz satışa çıkarılacak…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Antalya, İzmir, Muğla ve İstanbul’un da aralarındaki bulunduğu 28 kentte toplam 472 parça Hazine arazisini satışa çıkarıyor. Açık artırma usulü satışlar, 5-6-7 Nisan tarihlerinde İstanbul Büyükçekmece’deki TOKİ hizmet binasında gerçekleştirilecek. Antalya’da satışa çıkarılan Hazine arazilerinin büyük kısmı Manavgat ilçesinde yer alırken Konyaaltı ilçesindeki Saklıkent yaylasında 67,5 bin metrekarelik bir parselin de satış listesine konulması dikkat çekiyor.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Aksaray, Balıkesir, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir, Iğdır, İstanbul, Karaman, Kars, Kırşehir, Konya, Malatya, Muğla, Muş, Nevşehir, Şırnak ve Tokat gibi illerde bulunan hazineye ait toplam 472 parça taşınmaz satışa çıkarılıyor. Satışa çıkarılan araziler, konut, turizm ve ticari alanlardan oluşuyor.

KDV’DEN MUAF TAKSİTLİ HAZİNE ARAZİSİ SATIŞI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca satışa çıkarılan arazi, konut ve ticari alanlardan oluşan Hazineye ait taşınmazlar 24 ay vadeli ve KDV’den muaf tutulacak. Yüzde 25 peşinatla satılacağı açıklanan taşınmazların satış işlemleri ise 5-6-7 Nisan 2022 tarihlerinde İstanbul Büyükçekmece’deki TOKİ hizmet binasında yapılacak.

LİSTEDE ANTALYA, MUĞLA VE İZMİR GİBİ SAHİL KENTLERİ DE VAR
Satışa çıkarılan Hazine arazileri arasında, Antalya, Muğla, İzmir gibi sahil kentlerindeki turizm bölgelerinde yer alan parsellerin bulunması da dikkat çekiyor. Antalya’nın Aksu, Konyaaltı, Kepez ve Manavgat ilçelerinde büyüklüğü 500 metrekare ile 67 bin 500 metrekare arasında değişen toplam 18 parsel arazi, İstanbul’un değişik semtlerinde toplam 169 arsa,  Didim ve Kuşadası’nda 6 parsel arazi, İzmir’in Çeşme, Karaburun ve Seferihisar ilçelerinde ise 36 ayrı arsa satış listesine konuldu.

BODRUM DA SATIŞ LİSTESİNDE

Satış listesindeki taşınmazlar arasında Muğla’nın Bodrum, Milas, Ula ve Ortaca ilçelerinde toplam 13 adet,  Mersin’in Erdemli ve Yenişehir ilçelerinde ise toplam 8 parsel hazine arazisi de yer alıyor.

ANTALYA’DA SATIŞA KONAN EN BÜYÜK PARSEL SAKLIKENT YAYLASINDA

Antalya’da satışa çıkarılan en büyük parsel Konyaaltı ilçesi sınırlarındaki Saklıkent (Doyran) bölgesinde yer alıyor. Toplam 67 bin 530 metrekare büyüklüğündeki arazinin muhammen bedeli ise 33 milyon 765 bin TL olarak belirlendi. Antalya’daki en yüksel bedelli arazi ise Manavgat Çeltikçi Mahallesinde yer alan 14.443 metrekarelik arazi oldu. Konut alanında bulunan Hazine arazisine 39 milyon 718 bin TL muhammen bedel belirlendi.

 

2596510cookie-checkBakanlıktan büyük Hazine arazisi satışı
Önceki haberMacaristan’da altı partili koalisyon neden kaybetti?
Sonraki haberRapor: Nükleer füze ve bomba pazarı 2030’a kadar yüzde 73 büyüyecek
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.