Balığın böylesi görülmemiş şey!

Amazonlar’da yaşayan Piranha balıkları gibi önüne geleni yemeye doymayan Çin balıkları, uzun zaman önceden başlayarak evlerde akvaryum balığı olsun diye ABD-Kanada’ya ithal edilmişlerdi, ancak balıkları derelere, göllere ve durgun sulara bırakan sahipleri farkında olmadan diğer canlıların hayatlarına kastetmiş oldu. Bu katil balığın bilimsel adı, Latince olarak, Channa Argus diye biliniyor.

Kanada’nın İngiliz Kolombiyası B.C.Eyaleti’nde katil balık olarak tanınan Asya Yamyamı doğada serbest olarak görülünce resmen alarm verildi. Yılan kafalı balık diye de anılan bu sevimsiz yaratığın sudan çıkarak 4 gün boyunca karada av bekleyebildiğini belirten yetkililer, balığın 1 metre boyuna ulaşan bedeniyle bir tavşanı kolayca yutabileceğini de söyledi.

B.C.Eyaleti’nin bu alanda uzmanlarından olan Don Hunter durumun ciddi olduğunu belirti. Kanada’da yaşayan Çinli göçmenlerin pek meraklı olduğu, o yüzden evde bakılacak akvaryum balığı diye aldıkları bu yaratıklara canlı canlı fare, tavşan, sincap gibi bir lokmada yutabileceği hayvanları yem yapmaya bayıldıkları da açıklanıyor. Yetkililerin korkusu ise serbest kalan Asya Yamyam balığının çoğalarak Kanada ve ABD sularında etkili olması biçiminde ortaya çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.