Barajın vurduğu köyde korkutan yangın!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Yukarı Köprüçay Havzasında barajın yuttuğu köyden geriye kalan iki mahalleden birinde yangın çıktı, ilk belirlemelere göre dört ev ve üç samanlık kullanılamaz hale geldi…
Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Darıbükü köyünde çıkan yangında ilk belirlemelere göre dört ev ile 3 samanlık yanarak kullanılamaz hale geldi. Akraba olan dört aileye mensup evlerin üçünde yaşayan kimse olmaması büyük bir faciayı önledi. Bugün öğle saatlerinde çıkan yangında evi kullanılamaz hale gelen Salih Üresin, yangının elektrik tellerinden çıkmış olabileceği iddiaları üzerine, “Evde olmadığım için elektrik sigortasını kapatmıştım. Köyde de elektrikler kesikmiş bugün. Ben yangının kasıtlı çıkarılmış olabileceğini düşünüyorum” dedi. Yangınla ilgili söndürme çalışmaları devam ediyor.
 
O KÖYÜ ÖNCE BARAJ VURDU, ŞİMDİ DE YANGIN
Yukarı Köprüçay Havzası’nda yer alan Darıbükü köyünün büyük kısmı geçtiğimiz yıl inşatı tamamlanan Kasımlar Barajı ve HES projesinin suları altında kalmıştı. Bir kısmındaki evler terk edilen köyün Karadayılar Mahallesinde bugün öğle saatlerinde yangın çıktı. Samanlıkta başladığı öğrenilen yangında, birbirine akraba olan dört aileye ait evler ile samanlıklar kullanılamaz hale geldi. Çevredeki ağaçları da etkisi altına alan yangının mahallede bulunan diğer evlere de sıçrama tehlikesi, köylülere korkulu anlar yaşattı. Görgü tanıklarının ifadesine göre yangına müdahale etmek için gelen itfaiyeler, yol yetersiz olduğu için uzaktan müdahale edebildi. Helikopter ve üç arazöz yangına müdahale ederken yangın sırasında evlerde kimsenin bulunmaması büyük bir faciayı önledi.
 
YANGINDA KASIT ŞÜPHESİ
Söndürme çalışmalarının sürdüğü öğrenilen yangında evini kaybeden Salih Üresin, “Köylüler yangının elektrik tellerinden çıkmış olabileceğini söyledi. Ancak ben evden çıkarken elektrik sigortasını kapatmıştım. Ayrıca bugün köyde elektrikler de kesikmiş. Olayda kasıt olduğunu düşünüyorum. Yangının çıkış nedeninin araştırılarak olayın aydınlatılmasını istiyoruz” diye konuştu. Bütün her şeyini yangında kaybettiğini söyleyen Üresin, “Bittim ben, mahvoldum” dedi.
 
JANDARMA KÖYLÜLERİN İFADESİNE BAŞVURDU
Yanan evlerin, hayatta olmayan Mustafa Üresin ile iki oğluna ait olduğu öğrenildi. Jandarma olayla ilgili görgü tanıkları ve evi yanan köylülerden Salih Üresin’in ifadesine başvururken, gerekli incelemenin ardından yetkililerin açıklama yapması bekleniyor. Kasımlar Barajı ve HES projesinin büyük kısmını su altında bıraktığı Darıbükü köyünde parçalanan ve ulaşım sorunu bulunan iki mahallede az sayıda köylü yaşam savaşı veriyordu.
Önceki haberKocaeli açıklarında mülteci teknesi battı: En az 4 ölü
Sonraki haberİşadamı Hüseyi̇n Özer hayali̇ni̇ anlattı…
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.