Barzani: Irak güçleri Kerkük’e ABD’nin bilgisi dahilinde girdi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)  Başkanlığından Ekim ayı sonu itibariyle ayrılan Mesut Barzani, ABD’ye yönelik eleştirilerini sürdürüyor.

Barzani, Newsweek Dergisiyle yaptığı mülakat sırasında, “Irak güçleri, Kerkük’e ABD ve İngiltere’nin bilgisi dahilinde girdi” dedi.

Rudaw İngilizce’ye göre, Mesut Barzani, Kürt bölgesinde 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumunun zamanlanmasının doğru bir zamanlama olduğunu savundu ve referandumu “başarı” olarak niteledi.

Irak güçlerinin Kerkük operasyonu sırasında girdikleri bölgelerde önceden var olan “demografi ve durumu değiştirme planını” uyguladıklarını öne süren Barzani,  “referandumun ise söz konusu planı ve komployu örtmek için kullanıldığını” söyledi.

Newsweek’in,  ABD’nin Bağdat’ın Kerkük ve Kürtlerin elindeki diğer bölgelere girme planını onayladığına inanıp inanmadığını sorması üzerine Barzani “Evet, Kerkük’ü alma operasyonu, ABD ve Britanyalı yetkililerin bilgisi dahilinde İranlılar’ın liderliğinde gerçekleştiğine inanıyoruz” karşılığını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen + sixteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.