BBC’ye “ağır” suçlama

İngiltere Ulusal Partisi lideri izleyicilerin sorularının farklı siyasi partileri temsil eden politikacı veya aktivistler tarafından yanıtlandığı prestijli Question Time programında İslam’a yönelik suçlamalar da dile getirdi ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki beyaz ırkın üstünlüğünü savunan Ku Klux Klan örgütünü savundu.

Griffin bir dinleyicinin, “Bir konuşmanızda İslam’ı habis ve tehlikeli bir inanç olarak tanımladınız, niçin?” sorusu üzerine İslam’ın iyi tarafları olabileceğini ancak “İngiltere toplumunun temel değerleriyle uyuşmadığını” söyledi.

“İngiliz” olmayı etnik kökenle tanımlayan Griffin, bir soru üzerine Amerika’daki Ku Klux Klan örgütü’nün lideri David Duke ile bir toplantıda biraraya geldiğini kabul etti ve Duke’u “tamamen zararsız, şiddete karşı bir insan” diye tanımladı.

Program sırasında Londra’daki BBC binaları dışında toplanan öfkeli göstericilerden 25 kişilik bir grup, polis kordonunu yararak binaya girmeyi başardı. Olaylar sırasında altı kişi gözaltına alındı.

Herkes şikayetçi

BBC’de yayınlanan programla ilgili olarak BNP’ye karşı taraflı olunduğu yolunda 240, BNP liderinin programa çıkarılmaması gerektiğini söyleyen 100’ü aşkın şikayet geldiği açıklandı.

Nick Griffin de programdan şikayetçi

BNP lideri BBC’nin programında adeta bir tür linç girişimiyle karşı karşıya kaldığını ileri sürüyor.

Programı her zamanki düzenli seyircisinin dört misli insanın izlediği bildirildi.

Tepkiler

Nick Griffin, stüdyoya girerken hem yuhalamalar hem de alkışlarla karşılandı. Griffin görüşlerini milyonların paylaştığını, ayrıca söylendiği gibi Nazi olmadığını söyledi.

Griffin, yaşasaydı İngiltere’nin İkinci Dünya Savaşı sırasındaki lideri Winston Churchill’in de Ulusal Parti’yi destekliyor olacağını iddia ettiğinde ve iki erkeğin öpüştüğünü görmenin tüylerini ürperttiğini söylediğinde de izleyicilerin çoğunluğunun aleyhte tezahüratlarına hedef oldu.

Griffin’e ayrıca izleyicilerden ve diğer konuşmacılardan, beyaz olmayan İngiltere vatandaşlarının gönüllü olarak ülkelerine gönderilmesi gibi parti politikaları, ayrıca Yahudi soykırımını reddetmesi nedeniyle sert tepkiler geldi.

BBC, ırkçı ve faşist bir partiye, kirli tarihinin en büyük iyiliğini yapmış olmaktan utanç duymalıdır.
Peter Hain (İngiltere’nin Galler’den sorumlu Devlet Bakanı)
Aynı panelde yer alan konuşmacılar arasında ise yayından sonra, Griffin’in bu programdaki performansı ile “kendi kendine büyük bir darbe indirmiş olduğu” görüşü ağırlık kazanıyordu.

İşçi Partisi hükümetinden Adalet Bakanı Jack Straw, bunun Ulusal Parti BNP açısından feci bir hafta olduğunu çünkü ilk defa görüşlerinin açıkça kamuoyu önünde enine boyuna sorgulandığını söyledi.

Muhalefetteki Muhafazakar Parti’den Barones Warsi Griffin’in “belli gruplardan insanlara duyduğu nefret dışında siyasi bir görüşü bulunmadığının açıkça görüldüğünü” söyledi.

Liberal Demokratları temsilen tartışmaya katılan Chris Huhne ise, “Bence yaptığı konuşmalardan sonra programı seyreden herkesin gözünde itibarı ciddi şekilde sarsılmıştır” diye konuştu.

BBC’ye suçlamalar

Geçen hafta BBC’yi Griffin’i bir tartışma programına çıkarması nedeniyle ağır şekilde eleştiren İşçi Partisi hükümetinin Galler’den sorumlu Devlet bakanı Peter Hain, ırkçı görüşlerin ifade edilmesine ortam sağladığı gerekçesiyle, BBC’ye yönelik suçlamalarını yineledi.

Hain, “BBC ırkçı ve faşist bir partiye, kirli tarihinin en büyük iyiliğini yapmış olmaktan utanç duymalıdır” diye konuştu.

“Irkçılığa Karşı Birleş” kampanyasının sözcüsü Weyman Bennet de BBC’nin “Griffin’in önüne kırmızı halı sererek en prestijli programına çıkarmasının” Ulusal Parti’nin büyüyüp gelişmesinin yolunu açacağını savundu.

BBC Genel Müdür Yardımcısı Mark Byford ise, kurumun kararını savunurken, BBC’nin tarafsızlığının Griffin’e de söz hakkı tanınmasını gerektirdiğini söyledi.

Şimdiye kadar İngiltere’de bir çok televizyon kanalı, radyo ve gazete, genel ve yerel seçimlere ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılan, hatta bir kaç belediye meclisine ve Avrupa Parlamentosu’na girmeyi de başaran Ulusal Parti’nin lideri Griffin ile mülakat yapıp yayınlamışlardı.

Ancak Griffin, İngiltere’deki büyük siyasi partilerin üst düzey sözcüleri ile böylesi bir tartışma platformunda biraraya gelmemişti.

Griffin’in dün akşamki programa katılmasını engellemeye çalışan Devlet Bakanı Peter Hain, BBC’yi, tüzüğüne göre sadece beyazların üye olabildiği bir partinin liderini Question Time programına çıkarmaya yönelik kararını gözden geçirmeye ve bu partiye ve onun “ırkçı ve faşist” diye tanımladığı söylemlerine meşruiyet kazandırmamaya çağırmıştı.

Londra’nın İşçi Partili eski Belediye Başkanı Ken Livingstone da, İngiltere’de ırkçı saldırılardaki herhangi bir artışın vicdani sorumluluğunun BBC’ye ait olacağını söylemişti.

İngiltere’deki Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu daha önce İngiliz Ulusal Partisi’nin tüzüğündeki üyelik koşullarının yasalara aykırı olduğunu bildirmişti.

Komisyon partinin bu nedenle BBC tarafından “yasalara uyan diğer partilerle eşit tutulmaması” gerektiğini belirtmişti.

Bir kısım insan hakları savunucusu ise Ulusal Parti’nin görüşlerinin açıkça tartışılmasının onun kamuoyu nezdinde daha iyi anlaşılıp teşhir edilmesini sağlayacağını söylüyor. (BBC)

1497240cookie-checkBBC’ye “ağır” suçlama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four + 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.