Bedelli her an çıkabilir

İş yaşamına atılmış ya da lisansüstü eğitim yapmakta olan yüzbinlerce gencin beklediği bedelli askerliğin çıkartılması yolunda hükümet içinde güçlü bir irade bulunuyor.

Taraf gazetesinin haberine göre, AKP’den adının açıklanmasını istemeyen bir milletvekili, gerek mecburi askerliğin süresi, gerekse bedelli askerlik imkanının yaratılması konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner arasında görüşmelerin yapıldığını hatırlatarak, “Başbakan bedelli askerliği istiyor. Hüakümet bedelli askerliğin uygulamaya konması konusunda kararlı” dedi.

Planlanan düzenlemede bedelli askerlikten yararlanacak olanlardan daha az miktarda para tahsil edilecek ve ödeme kolaylıkları getirilecek.

Erdoğan, referandum öncesinde bedelliyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, önlerine geldiğinde değerlendirecekleri yolunda bir açıklamayla bu uygulamaya yeşil ışık yakmıştı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise tek tip askerlik modeliyle ilgili bir soru üzerine TSK’nın bu konuda yaptığı çalışmayı hükümete göndermediğini hatırlatarak “Prensip olarak askerlik süresinin bu kadar uzun olmasına karşıyım, kısada eşitliği konuşabiliriz” demişti.

Yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, göreve gelir gelmez yaptığı açıklamada eğitim seviyeleri ne olursa olsun 9 ya da 12 ay olarak kamuoyunda spekülasyonu yapılan tek tip askerlik modelinin uygulanacağını duyurmuştu. Ancak hükümet, bu konuda nihai kararı verecek olanın siyasi otorite olduğunu AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in ağzından yaptığı açıklamayla netleştirmişti.

Bedelli konusunda Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmeleri sürdüren hükümet, uygulamayı hayata geçirmekte kararlı. Ankara’daki görüşme trafinin ardından nasıl bir karar çıkacağı merakla bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.