Beyaz Saray’a döndü: ‘Covid’den korkmayın’

ABD Başkanı Donald Trump, üç gündür Covid-19 tedavisi gördüğü hastaneden Pazartesi günü taburcu oldu. Hastaneden yürüyerek çıkarak kendisini Beyaz Saray’a götürecek araca binen Trump, gazetecilere açıklama yapmadı. Trump, Marine One adlı başkanlık helikopteriyle Beyaz Saray’a varınca maskesini çıkararak balkonda poz verdi.

Daha sonra Twitter’dan bir video paylaşan Trump, “Başı çekeceğiz. Lideriniz olarak, bunu yapmak zorundaydım. Risk altında olabileceğimi biliyorum ama bunu yapmak zorundaydım. Şimdi daha iyiyim. Belki de bağışıklığım vardır, bilmiyorum” dedi.

Başkan Trump, koronavirüs testinin pozitif çıkmasının üzerinden 24 saat geçmeden Cuma günü Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi’ne kaldırılmıştı.

Trump, Twitter hesabından Pazartesi yaptığı açıklamada yerel saatle 18.30’da taburcu olacağını duyurmuştu.

Ancak Başkan Trump’ın sağlığı ile ilgili hafta sonu gelen çelişkili açıklamalar, hastaneden taburcu olabilecek kadar iyi olup olmadığının tartışılmasına yol açtı.

Trump taburcu olmadan önceki Twitter paylaşımında, “Çok iyi hissediyorum! Covid’den korkmayın, hayatınızı domine etmesine izin vermeyin” dedi ve ekledi:

“Trump hükümeti altında bazı çok iyi ilaçlar ve bilgi birikimi ürettik. 20 yıl önce hissettiğimden daha iyi hissediyorum!”

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, ABD’de 7,4 milyon Covid-19 vakası tespit edildi ve yaklaşık 210.000 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Trump’ın doktoru Dr. Sean Conley Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı’nın genel sağlık durumunun taburcu olabilecek kadar iyi olduğunu, ancak “henüz düzlüğe çıkmadığını” söyledi.

ABD Başkanı’nın Beyaz Saray’daki ikametinde karantinaya mı alınacağı, yoksa görevini Oval Ofis’ten mi yürüteceği henüz bilinmiyor.

Beyaz Saray’da aralarında üst düzey yetkililerin de olduğu en az 12 çalışanın son günlerde koronavirüs testi pozitif çıktı. Koronavirüse yakalanan kişilerin çoğu 26 Eylül’de Beyaz Saray’daki bir toplantıya katılmışlardı. Beyaz Saray, Trump’a Covid-19 teşhisi konulmasından beri kaç çalışanın test sonuçlarının pozitif çıktığını açıklamadı.

2457720cookie-checkBeyaz Saray’a döndü: ‘Covid’den korkmayın’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.