Beyaz Saray’dan ilk açıklama: Görüşmede 2 vurgu yapıldı

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın 1 saat 10 dakika süren görüşmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Biden’ın ‘insan haklarına saygı’ ve ‘hukukun üstünlüğü’ konularının önemini vurguladığı belirtildi.

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın Roma’daki görüşmesi hakkında yazılı açıklama yaptı.

Beyaz Saray, “Biden savunma ortaklığını ve Türkiye’nin bir NATO müttefiki olarak önemini teyit etti ancak Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri almasına dair ABD’nin endişelerini de not etti. Biden aynı zamanda, güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının, barış ve refah için hukukun üstünlüğünün önemini vurguladı” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya göre Biden görüşmede, ‘yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını gemişletme ve görüş anlaşmazlıklarını verimli bir şekilde yönetme’ arzusunun altını çizdi.

Biden’ın, Türkiye’nin Afganistan’daki NATO misyonuna 20 yıla yaklaşan katkılarını takdir ettiği vurgulandı.

Liderlerin Suriye’deki siyasi süreci, Afganlar insani yardımı, Libya’daki seçimleri, Doğu Akdeniz’deki durumu ve Güney Kafkasya’daki diplomatik çabaları ele aldığı ifade edildi.

2561020cookie-checkBeyaz Saray’dan ilk açıklama: Görüşmede 2 vurgu yapıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.