Bilgin’lerin açtığı davaya red

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Etibank Davası sanıklarından Dinç Bilgin ve Önay Şevket Bilgin’in İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri aleyhine açtığı 25 bin YTL manevi tazminat davasını reddeden Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararını onadı. 


Dinç ve Önay Bilgin’in avukatı tarafından açılan manevi tazminat davasının dilekçesinde, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Akın ile üyeler Kadriye Meral Yorulmaz ve Sevil Tosun’un yargılama sürecinde kanun ve adalete aykırı kararlar vererek müvekkillerine yönelik hasmane tutum sergiledikleri öne sürülmüştü. 


Dilekçede, mahkeme heyetinin tarafsız olmadığı savunularak, Dinç ve Önay Bilgin’in kişilik haklarının ihlal edildiği iddiasıyla 25 bin YTL manevi tazminat talep edilmişti. 


Davalı hakimler de iddiaların asılsız olduğunu savunarak, Dinç ve Önay Bilgin hakkında karşı dava açmıştı. 


Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Etibank Davası sürecindeki yargılama faaliyetleri ve kararların tamamen yargılama yetkisi içinde bulunduğu, hukuka aykırılık oluşturmadığı gerekçesiyle davayı reddetmişti. 


Daire, karşı davada İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesinin her üyesi için 2 bin’er YTL manevi tazminata hükmetmişti. 


Dinç ve Önay Bilgin’in avukatları tarafından yapılan temyiz başvurusunu inceleyen Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, itiraz gerekçelerini yerinde görmeyerek 4. Hukuk Dairesinin kararını onadı.

1035800cookie-checkBilgin’lerin açtığı davaya red

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.