Binlerce öğrenci Barselona Üniversitesi’ni işgal etti

Katalonya referandumuna baskılara karşı binlerce öğrenci Barselona Üniversitesi’ni işgal etti. Liman işçileri de polisleri taşıyan gemileri engelledi.

Katalonya’da bağımsızlık referandumu yaklaştıkça İspanya merkezi hükümetinin baskıları kadar Katalanların öfkesi de artıyor.

İspanya  hükümeti, yasa dışı ilan edilmesine rağmen 1 Ekim’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumundan dolayı sokakta gerginliğin artığı Katalonya’ya takviye güvenlik gücü gönderme kararı aldı.

Katalonya özerk yönetim hükümeti sözcüsü Jordi Turull, karara “Takviye güvenliğe ihtiyacımız yok ve bunu tüm dünya görüyor. İspanya hükümeti, Katalonya’da yaşananlarla ilgili farklı bir algı yaratmak istiyor. Şimdiye kadar hiçbir kargaşa olmadı. Tüm dünya Katalonya’da halkın karanfillerle gösteri yaptığını görüyor” diyerek tepki gösterdi.

GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILDI

İspanyol jandarmasının düzenlediği operasyonlarda gözaltına alınan 14 üst düzey kamu personelinden hepsinin ifadeleri aldıktan sonra serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların 11’i Anayasa Mahkemesinin kararına itaatsizlik ile kamu görevini ve parasını kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Katalonya yerel hükümeti ise gözaltına alınanlar arasında bulunan Ekonomi Bakanlığı Genel Sekreteri Josep Maria Jove’nin görevine son verildiğini açıkladı. Katalonya hükümetine yakın kaynaklar, referandumla bağlantılı oluşturulan Seçim Kurulunun da üyesi olan Jove’nin Anayasa Mahkemesi’nin verdiği 12 bin avroluk para cezasından kurtulması için görevinden alındığını söyledi.

3 BİN ÖĞRENCİDEN ÜNİVERSİTE İŞGALİ

Katalonya’da bağımsızlık yanlısı kitle örgütlerinin çağrısıyla başlayan gösteriler sürüyor. Gösterilere Katalonya özerk yönetimi hükümeti üyeleri de katılıyor.

Barselona’da öğle saatlerinde 3 bin öğrenci sloganlar atarak ellerindeki dövizlerle birlikte Barselona Üniversitesi’ni işgal etti.

Katalonya özerk yönetim hükümeti Başkanı Carles Puigdemont ise yerel televizyon kanalına ve yabancı gazetelere verdiği demeçlerde, “1 Ekim’de bağımsızlık referandumunun olacağını” söyledi.

İSPANYA POLİSİNE LİMAN İŞÇİLERİNDEN GEÇİT YOK!

Öte yandan The Daily Telegraph’ın haberine göre halkın tepkisine liman işçileri de örgütlü şekilde katıldı. Madrid yönetiminin gönderdiği askeri polisleri taşıyan gemiler Katalan limanlarına alınmadı.

Barselona Liman İşçileri sendikasının açıklamasında işçilerin İspanyol polislerini taşıyan gemilere hizmet vermeyeceği belirtildi. Kararın “yurttaş haklarını savunma” adına alındığı belirtilirken Tarragona’daki liman işçilerinin de eyleme katıldığı bildirildi.

Merkezi hükümetin 16 bin polisi Katalan limanlarına sevk ettiği açıklanmıştı.

Katalan hükümetinin, gemilerin Palamos limanına girişi de engellediği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.