18.9 C
Istanbul
Monday, May 16, 2022
Ana Sayfa TÜRKİYE SÖZCÜ: Bir gecede değişti! Orman yangınları başladı! İşte o kanun

SÖZCÜ: Bir gecede değişti! Orman yangınları başladı! İşte o kanun

Türkiye’nin dört bir yanında çıkan orman yangınları sürerken orman yangınlarının TBMM tatile girmeden hemen önce 18 Temmuz günü çıkan yasadan sonra başlaması akıllara soru işaretleri getirdi.

Türkiye’yi yasa boğan orman yangınlarının TBMM tatile girmeden hemen önce 18 Temmuz günü çıkan bir yasadan sonra başlaması “Bu ne tesadüf’” dedirtti.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre; 7334 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nda değişiklik yapan yasa, tam da orman yangınlarının başladığı 28 Temmuz 2021’de Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun 1’inci maddesi “d” fıkrasına göre “Kültür ve Turizm gelişme bölgeleri dışında kalsa bile” orman arazileri “kamu yararı” kapsamına alınarak turizm yatırımcılarına açılabilecek.

Yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan edilecek bu alanlardaki devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek. Bu durumda Tarım ve Orman Bakanlığı tasarrufundaki kıyı, göl, dağ gibi doğal alanların yanı sıra otel ya da turizm tesisi kurmaya uygun olan ve diğer bakanlıların tasarrufunda bulunan alanların da Kültür ve Turizm Bakanlığı tasarrufuna devri mümkün olabilecek.

Kanunun 6. maddesine göre de Millî Parklar içinde konaklama tesisi kurma yetkisi de Kültür ve Turizm Bakanlığına veriliyor. Mera, otlak, yayla gibi alanların da turizm tesisine dönüştürülmesine olanak tanınıyor. Yat limanı, marina gibi tesislerin ruhsatlandırma yetkileri de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Kültür ve Turizm Bakanlığına devrediliyor.

İşte o kanun metni:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + 20 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.