‘Bir tereddüt başbakanın zihnine girdi’

Baykal, ”Başbakan, YÖK kanunu’nun 17. maddesinde yapılacak değişikliği askıya aldıklarını, anayasa değişikliğiyle ilgili anayasa mahkemesi kararını bekleme gereği duyduklarını söylemiştir” dedi.


Baykal, 2007 Mülkiye Büyük Ödülü’nün Prof. Dr. Sadun Aren’e verilmesi dolayısıyla dzenlenen tören sonrasında gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, TÜSİAD’ın türbanla ilgili son düzenlemenin istikrarsızlık yarattığı yönündeki açıklamalarının hatırlatması üzerine, AK Parti’nin MKYK toplantısına dayanılarak Başbakan Erdoğan’a atfen basına yansıyan bazı haberlere dikkati çekti.


Baykal, ”Anayasal değişikliğin geçerli olup olmayacağı konusunda bir tereddütün Başbakan’ın zihnine girdiği anlaşılmıştır. Bu, girişimle ilgili bir çıkmazın, çok önemli bir şekilde ortaya konduğunu bize gösteriyor. Ayrıca, tabii, bu tereddütün, projenin tümünü takip etme konusunda bir siyasi irade zafiyeti, bir siyasi tereddütü de yansıtıp yansıtmadığını önümüzdeki dönemde göreceğiz”dedi.


Baykal, ”Üniversitelerde kızların türbanlı olarak okuma olanağı sağlandı mı anayasa değişikliğiyle? Hayır, sağlanmadı. Uygulamaya yansıyacak mı? Hayır, yansımayacak. Peki ne yapmaya çalıştık, niçin yapmaya çalıştık… O halde, hiç kuşku yok bu girişim siyasi istikrarsızlık girişimi olarak ortaya çıkmıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.