Birleşik Krallık’ta enerjiye zam

Birleşik Krallık genelinde enerji fiyatları, soğuk havaların başlayacağı ekim ayından itibaren artarak aile bütçelerini daha da zorlayacak.

Düzenleyici kurum Ofgem, enerji tedarikçilerinin ek masraflarının müşterilere yansıtılacağını ve enerji anlaşmalarındaki fiyat sınırlamasının yukarıya çekileceğini açıkladı.

Buna göre, standart bir müşterinin ödeyeceği yıllık gaz ve elektrik faturası, 139 sterlin artarak 1277 sterline çıkacak. Hayır kurumları, fiyat artışlarının zamanlamasının aileleri zorlayacağına yönelik uyarılar yapıyor.

Halihazırda zor dönemlerden geçen ailelerin, “Universal Credit” ödemelerinden haftada 20 sterlin kaybetme riskiyle de karşı karşıya olduğu vurgulanıyor. Ön ödeme yapan müşterilerin yıllık 153 sterlinlik bir artışla karşılaşacağı belirtiliyor. Bu kişilerinin ödemelerinin yılda 1156 sterlinden 1309 sterline çıkacağı ifade edildi.

Ofgem tarafından yapılan açıklamalarda, toptan fiyatlardaki artışın, enerji fiyatlarının artışında büyük rol oynadığı belirtildi. Fiyat sınırlaması uygulamasının da müşterilere yılda 75 ile 100 sterlin arasında tasarruf ettireceği vurgulandı.

Fiyat sınırı, düzenleyici kurum Ofgem tarafından yılda iki kez belirleniyor ve yapılan değişiklikler ülke genelinde 11 milyon hane halkını etkiliyor. Belirlenen fiyat sınırı, tedarikçilerin her enerji ünitesi için ne kadar fiyat uygulayabileceğini gösteriyor. Bu, insanların ödeyeceği faturaların sınırlandığı anlamına gelmiyor.

Daha çok gaz ve elektrik kullananlar, daha çok para ödüyor. Ofgem Başkanı Jonathan Brearley, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Yalnızca gaz ve elektrik değil, petrol ve dizel gibi enerji fiyatlarında da rekor artışlar oldu.

Fiyat sınırının yukarıya çekilme sebebi bu.” Jonathan Brearley, en iyi tarifeleri bulmak için müşterileri piyasa araştırması yapmaya davet etti ve tedarikçi değiştirerek büyük miktarda tasarruf edilebileceğini söyledi.

Fiyatlar neden artıyor? Bu konuda neler yapılabilir?

Enerji faturalarının miktarı, toptan enerji fiyatlarıyla bağlantılı. Toptan enerji fiyatları, enerji firmalarının gaz ve elektrik için ödemek zorunda olduğu miktarı yansıtıyor. Birçok ülke ekonomisinin Covid-19’dan güçlü bir şekilde toparlanmaya başlaması, enerji talebini arttırdı ve gaz fiyatları da rekor seviyelere yükseldi. Geçen yıl karantina kurallarının uygulanmasının ardından toptan fiyatlar düşmüştü.

Ofgem de buna karşılık kış aylarında fiyat sınırını 84 sterlin aşağıya çekmişti. Daha sonra şubat ayında ise toptan fiyatların artmasıyla fiyat sınırı da 96 sterlin yükseldi. O zamandan beri de toptan enerji fiyatları yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi. Bu da son fiyat artışlarını tetikledi.

Değişken enerji tarifelerine sahip olan müşterilerin, mevcut tedarikçisiyle daha ucuz bir anlaşma yapması veya tedarikçisini değiştirerek yüzlerce sterlin tasarruf etmesi mümkün olabiliyor.

Tedarikçinin online olarak kolay bir şekilde değiştirilmesi mümkün: Enerji karşılaştırma sitelerinde posta kodunuzu, mevcut tedarikçinizin ismini ve mevcut tarifenizin ismini vererek değiştirme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Buna rağmen, National Energy Action’a göre, bazı kişilerin borç seviyeleri nedeniyle tedarikçilerini değiştirmesi mümkün olmayabiliyor. OLAY

2539900cookie-checkBirleşik Krallık’ta enerjiye zam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.