BMGK Ukrayna gündemiyle toplandı

BM Güvenlik Konseyi, Rusya-Ukrayna krizini görüşmek için toplandı. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield, Rusya’nın Belarus-Ukrayna sınırındaki asker sayısını 30 binin üzerine çıkarmayı planladığını öne sürdü. Rus Büyükelçi Nebenzia ise ABD’nin Rusya-Ukrayna sınırında “kendi yarattığı sahte gerilime” dahil olduğunu savundu.

ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield, Rusya’nın, Ukrayna-Belarus sınırındaki asker sayısını 30 bine çıkarmayı planladığını iddia etti.

BM Güvenlik Konseyi, ABD’nin talebi üzerine Ukrayna-Rusya krizini görüşmek üzere toplandı.

RUSYA’DAN TOPLANTIYI ENGELLEME GİRİŞİMİ

Rusya, toplantının yapılmasını engelleme girişiminde bulundu ve oylama talep etti.

Çin, Rusya’nın yanında yer alarak toplantının yapılmasına karşı çıktı, konseyin geçici üyeleri Gabon, Kenya ve Hindistan ise “çekimser” kaldı.

Toplantının yapılabilmesi için gereken 9 oya ulaşılması üzerine Rusya’nın girişimi başarısız oldu.

Rusya’nın BM Daim Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD’yi “megafon diplomasisi” yapmakla suçladı.

“AVRUPA VE ULUSLARARASI DÜZEN DE TEHDİT ALTINDA”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield ise Rus Büyükelçi’ye, “Sizin sınırınızda 100 bin asker olsa ne kadar rahatsız olurdunuz hiç düşündünüz mü?” sözleriyle cevap verdi.

“Rusya’nın bugünkü saldırganlığı sadece Ukrayna’yı değil aynı zamanda Avrupa’yı ve uluslararası düzeni tehdit ediyor” diyen Thomas Greenfield, Rusya’nın Ukrayna’nın sınırlarına 100 binden fazla asker konuşlandırdığını ve bunun Avrupa’da son yıllardaki en büyük askeri yığınak olduğunu belirtti.

“BELARUS-UKRAYNA SINIRINDA ASKER SAYISINI 30 BİNE ÇIKARMAYI PLANLIYOR”

Thomas Greenfield, “Rusya, ayrıca Belarus’a 5 bin asker, kısa menzilli balistik füzeler, özel kuvvetler ve uçaksavar bataryaları sevk etti. Rusya’nın Belarus-Ukrayna sınırındaki asker sayısını şubat başı gibi 30 binin üzerine çıkarmayı planladığına dair kanıtlar görüyoruz” dedi.

Bir ülkenin başka bir ülkenin sınırlarını zorla yeniden çizemeyeceğine dikkati çeken Thomas Greenfield, Rusya’ya Ukrayna’da çatışma yerine diplomasiyi seçme çağrısı yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgal etmesi durumunda sonuçlarının “korkunç” olacağı uyarısı yapan Thomas Greenfield, “Bu durum, Rusya’nın Avrupa’daki güvenlik endişeleriyle ilgiliyse onlara bu endişeleri müzakere masasında ele alma fırsatı sunuyoruz” diye konuştu.

RUSYA İŞGAL İDDİASINI REDDETTİ

ABD’li Büyükelçi’ye cevap veren Rus Büyükelçi Nebenzia, ülkesinin Ukrayna’yı işgal edeceğine dair suçlamaları reddetti.

İşgale dair hiçbir kanıt olmadığını ve Batı’nın gerilimi tırmandığını savunan Nebenzia, ABD’nin Rusya-Ukrayna sınırında “kendi yarattığı sahte gerilime” dahil olduğunu söyledi.

Nebenzia, “Rusya-Ukrayna sınırına 100 bin asker konuşlandırıldığına dair rakamları nereden aldınız? Böyle bir şey yok. Biz böyle bir rakamdan bahsetmedik, bunu teyit etmedik” dedi.

UKRAYNA: RUS ASKERLERİ NEDEN ORADA?

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya ise Ukrayna sınırında 130 bin Rus askeri olduğunu belirterek, “Sorulması gereken soru; Rus askerleri neden orada?” dedi.

Rusya’nın sınıra asker yığarak Ukrayna’yı “yasa dışı taviz” vermeye zorladığını belirten Kyslytsya, NATO’ya atıfta bulunarak, “İttifak anlaşmaları da dahil kendi güvenlik düzenlemelerimizi seçme hakkımız var ve bu, Rusya tarafından sorgulanamaz” dedi.

Ukrayna’nın kendini savunmaya hazır olduğunu ifade eden Kyslytsya, “Rusya’nın Ukrayna’ya soruları varsa, sınıra asker getirip Ukraynalıları korkutmak yerine oturup konuşalım. Ukrayna’nın şu anki önceliği Donbas’ta sürdürülebilir, koşulsuz ateşkes” diye konuştu.

2581390cookie-checkBMGK Ukrayna gündemiyle toplandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.