Boğaziçi Üniversitesi davasında 14 öğrenciye hapis cezası

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar sırasında, Rektör Prof. Naci İnci’nin makam arabasının çıkışının engellenmesi nedeniyle açılan davada, 14 öğrenci hakkında “kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşlerine katılma” suçundan altışar ay ve “görevini yaptırmamak için direnme” suçundan altışar ay olmak üzere, toplamda birer yıl hapis cezasına hükmetti.

Mahkeme ayrıca sanık Ersin Berke Gök’e “kamu malına zarar verme” suçundan 1 yıl 6 ay, Eftelya Koyuncu’ya “kamu görevlisine kamu görevinden dolayı hakaret” suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

Rektör Naci İnci’nin mağdur, özel güvenlik görevlileri Faruk Kardoğan, Alparslan Çepni ve makam şoförü Şenol Aydın’ın da müşteki olarak yer aldığı iddianamede 14 şüphelinin “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “görevini yaptırmama için direnme” ve “kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma” suçlarından 5 yıl 3 aydan 25,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyordu.

Dosyada tutuklu olarak yargılanan iki öğrenci, Berke Gök ile Caner Perit Özen 7 Ocak 2022’deki duruşmada tahliye edilmişlerdi.

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıkları ve şikayetçiler katılmazken, avukatları hazır bulundu. Duruşmaya CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve HDP Milletvekili Musa Piroğlu da izleyici olarak katıldı.

Duruşmayı takip eden Mahmut Tanal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda hakimin altı ay olan cezayı ilk başta altı yıl olarak açıkladığını, daha sonra duruşma salonunun kapısına geri dönüp düzelttiğini söyledi.

2665920cookie-checkBoğaziçi Üniversitesi davasında 14 öğrenciye hapis cezası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.