24 C
Istanbul
Saturday, September 18, 2021
Ana Sayfa TÜRKİYE Boğaziçili öğrencilerden açık mektup: Erdoğan’ın ‘Yürekleri yetse istifaya çağıracaklar’ sözlerine tokat gibi...

Boğaziçili öğrencilerden açık mektup: Erdoğan’ın ‘Yürekleri yetse istifaya çağıracaklar’ sözlerine tokat gibi yanıt

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’yu atamasıyla başlayan protestolar devam ediyor.

Eylemlerde gözaltına alınan, tutuklanan ve Erdoğan tarafından ‘terörist’ suçlamalarıyla karşı karşıya kalan öğrenciler Erdoğan’a açık mektup yazdı.

Boğaziçi Dayanışması adlı Twitter hesabından yayımlanan mektupta demokratik haklarını kullanarak eylemlere devam eden öğrencilerin talepleri sıralandı.

Mektupta ayrıca, Erdoğan’ın dün Cuma Namazı çıkışı yaptığı açıklamada dile getirdiği “Televizyonlarda ‘Melih Bulu istifa etsin’ diyorlar, yürekleri yetse ‘Cumhurbaşkanı da istifa etsin’ diyecekler” sözlerine de yanıt verildi.

Mektupta, “‘Yürekleri yetiyorsa’ diye başlayan bir cümle kurmuşsunuz. Cumhurbaşkanını istifaya çağırmak bir anayasal hak mıdır? EVET! O halde bir anayasal hakkı kullanmak ne zamandan beri bir cesaret sorunu oldu?” denildi.

 

“Kendi atadığınız rektörü okulda tutacak gücünüz olmadığı için, yeni kurulacak fakültelerle, şişirme kadrolarla ayakta tutmaya çalışmak da pek yüreklice bir tutum olmasa gerek” denilen mektupta, “Bu nedenle yürek konusunda söylediklerinizi ciddiye almıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Boğaziçi Dayanışması tarafından paylaşılan mektubun tamamı şu şekilde:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.