Bolu Belediyesi’nin ayrımcı kararına mahkeme “dur” dedi

Bolu Belediyesi’nin, yabancı uyruklulara yönelik ayrımcı tarife uygulama kararına mahkeme “dur” dedi.

Belediyenin yabancı sakinlere suyun metreküp fiyatının 2,5 dolara yükseltilmesi ve nikah ücretlerinin 100 bin lira yapılmasına yönelik kararı için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan karara ilişkin, ”Ben sizi Bolu’ya davet etmedim. Devlet de sizi Bolu’ya zorla göndermedi. Kendi iradenizle Bolu’ya geldiniz” açıklamasında bulunmuştu. Özcan, ilde yaşayan yabancı uyrukluların su faturalarına zam yapacağı açıklamasının ardından dikkatleri üzerine çekmişti.

Bolu Belediyesi’nin dolarla ‘su’ ve 100 bin TL’ye ‘nikah’ kararına yürütmeyi durdurma kararı
Bolu’da, kasım ayı belediye meclis toplantısı ikinci oturumunda yapılan oylamada, Türk vatandaşlarının metreküp fiyatı 2,5 TL’den aldıkları su ücretlerinin yabancılara dolar kuru üzerinden uygulanması ve yabancıların birbirleriyle evlenme ücretlerinin 100 bin lira olması oy çokluğuyla kabul edildi.

Bolu Belediye Meclisi’nin kararının ardından avukatlar Abdurrahim Çakır, Muhammed Emin Başbük ve Sümeyye Gökçe tarafından kararın iptali için dava açıldı. Dosyayı inceleyen Bolu İdare Mahkemesi, her iki konunun da yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.