Boris Johnson’un göçmenleri Ruanda’ya gönderme planına protesto

İngiltere İçişleri Bakanlığı binası önünde toplanan göstericiler, göçmen ve mülteciler lehine slogan attı. Bakanlığı planı durdurmaya çağıran göstericiler, “tehlikeden kaçmak suçsa yasada sorun vardır”, “hepimiz biriz” ve “sınırları kaldırın” yazılı dövizler taşıdı.

Basına konuşan bir gösterici, “Hükümetin önerdiği şey, tam bir rezalet, insanlık dışı, acımasız ve insan kaçakçılarına bir hediye. Çünkü onlar, bunu sadece bir iş fırsatı olarak görecek. İngiltere’deki çoğu Yahudi, mültecilerin çocukları. Ben de bir mültecinin torunuyum. Bu ülke bizi içtenlikle karşıladı. Biz de gelecek nesilleri baskıdan kaçarken içtenlikle karşılamayız.” ifadesini kullandı.

“DEVLET KENDİ POLİTİKALARIYLA ÇOCUKLARI ÖLDÜRÜYOR”

Gösterici, planın düzensiz göçmen ve sığınmacıların İngiltere’ye gelmesini önleyemeyeceğini ifade ederek, “Çünkü bunlar, zaten hayatlarını riske atan insanlar. İnsanlar korkunç koşullardan kaçıyor, hiçbir şey onları durduramaz. Yapmamız gereken; insanların intihar botlarıyla değil denizaşırı iltica başvurusunda bulunabilecekleri ve buraya güvenli şekilde gelebilecekleri mantıklı sisteme sahip olmak. Devlet, kendi politikalarıyla çocukları öldürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Başka bir eylemci de planın, “kesinlikle iğrenç” olduğunu belirterek, “Maliyeti çok. Burada insanlara yardım etmekten daha da pahalı. Tamamen ideolojik” dedi.

Planın Başbakan Boris Johnson’ın Kovid-19 kısıtlamalarını ihlal etmekten ceza aldığı için “başının belaya girdiği gerçeğini örtbas etmek için ortaya atıldığını” savunan eylemci, şunları söyledi:

“Bu yüzden bugün duyuruyorlar. Bunu hayata geçirirlerse acı çekecek mülteciler olacak. Boğularak ölmek onları vazgeçirmiyorsa bu (plan) onları neden vazgeçirsin? Kesinlikle saçma. İnsanların Manş Denizi’nden küçük teknelerle geçmelerinin nedeni, buraya gelmenin yasal yollarının kapatılmış olması. Yasal yolları yeniden açılırsa insanlar yasal olarak gelip burada işlemlerini yapmaktan mutlu olacaklardır.”

Polisin güvenlik önlemi aldığı gösteri, daha sonra sona erdi.

2598720cookie-checkBoris Johnson’un göçmenleri Ruanda’ya gönderme planına protesto

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.