Bravo Ezo

Genç kemancı Ezo Sarıcı, 16- 29 Temmuz tarihleri arasında İtalya’nın tarihi Lucca kentinde düzenlenen Uluslararası “Virtuoso & Belcanto Yarışması”ndan üçüncülükle döndü.

Yarışmaya katılan bir çoğu üniversite çağında veya doktora çalışmalarını müzik alanında saygın üniversitelerde tamamlamış yarışmacıların da arasında en küçük yaştaki kemancı olan 16 yaşındaki Ezo Sarıcı’nın elde etmiş olduğu bu başarı, (Vincitore Menzione D’onore Concorno di Violino Dedicato a Niccolo Paganini) ödülün Paganini’ye adanması sebebiyle de virtüözlük yolunda kat ettiği önemli rahlelerden biri olarak anılacak.

16-29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen yarışmada, keman için virtüözlük eserler bestelemeleriyle tanınan Paganini’den Capriccio No. 13 ve 14, Johann Sebastian Bach’tan Partita No.2 3. ve 4. Bölümler, çağdaş bestecilerden George Gershwin’in ise Three Prelude adlı eserlerini yorumlayan Sarıcı, izlerlerin yoğun alkışı ve jürinin özel övgüsüyle programını tamamladı.

İtalya’nın ünlü bestecisi Puccini’nin doğum yeri de olan Lucca’da düzenlenen ustalık mertebesindeki yaylı çalgılar ve piyano kursları çerçevesinde, Boris Berman, Riccardo Cecchetti, Ani Kavafian, Jan Bjoranger gibi dünyanın en saygın hocalarının eğitmenliği ve yönetimlerinde iki hafta boyunca her akşam resitaller ve konserler de düzenlendi. Bu konser ve resital programları çerçevesinde 6 performans sergileyen Sarıcı, profesör Ani Kavafian, Jan Bjoranger, Bard Monsen, Esther Haffner ve Luigi De Filippi ile de çalıştı.

İtalya’dan döner dönmez, keman profesörü Cihat Aşkın yönetiminde İzmir’de gerçekleşecek olan bir başka ustalık kursuna katılacak olan Ezo, geçtiğimiz Mayıs ayında Katharine, Duchess of Kent’in düzenlediği özel konser için davet alıp Windsor Castle’da solist olarak sahneye çıkmıştı.

Geçtiğimiz yıl da, İtalya’nın müzik eğitimi ve konservatuarlarıyla tanınan Duino bölgesinde, profesör Ani Schnarch yönetiminde, dünyanın dört bir tarafından davet edilen genç virtüozler için düzenlenen International Violin Master Course’a katılan Sarıcı, Palmanova kentindeki özel konserde de sahne almış, ikinci resitali için de Marlow’a davet edilerek Bach, Beethoven, Enescu ve Saint-Saens gibi bestecilerin keman için yazılmış eserlerinden örnekler sunmuştu..

İki yıl önce Marlow Music Festival’indeki yarışmada birinciliği elde eden Sarıcı, ayrıca Most Ourstanding String Player ve Most Commited Performer ödüllerine de layık görülmüştü. Marlow’daki ilk resitali sonrasında ise “Marlow tarihinde resital veren müzisyenler arasında en yüksek performansı sergileyen genç yetenek” olarak değerlendirilerek, izleyicilerle kurduğu yüksek ve sıcak diyalogla ‘doğuştan yorumcu’ övgüsüyle haberlerde yer almıştı.

Fotograflar: Peter Adamik

2214360cookie-checkBravo Ezo

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.