Brezilya’nın Trump’ı “önlemlere karşı” protestoda

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yeni tip corona virüse karşı alınan önlemlerin protesto edildiği bir gösteriye katıldı. Başkanın maske takmadığı ve sürekli öksürdüğü gözlendi.

Corona virüsü ciddiye almayan ve “küçük bir grip” olduğunu ifade eden Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, başkent Brasilia’da corona virüs nedeniyle eyalet valileri tarafından uygulanan karantinanın kaldırılmasını talep eden protestocular tarafından düzenlenen gösteriye katıldı.

Sosyal mesafe kuralını bir kez daha çiğneyen Devlet Başkanı Bolsonaro, katıldığı gösteride maske takmazken sık sık öksürdü.

ASKERİ MÜDAHALE ÇAĞRISI
Orduyu corona virüs pandemisine karşı alınan önlemlere karşı müdahale etmeye çağıran yaklaşık 600 protestocu, Ordu Karargahının önünde toplanarak ülkede karantina önlemlerine destek veren Brezilya Ulusal Kongresi’ne askeri müdahale talebinde bulundu. Bir aracın üzerinden göstericilere hitap eden Bolsonaro, “Ben buradayım çünkü sana inanıyorum. Sen de Brezilya’ya inandığın için buradasın” ifadelerini kullandı.

“Ülken için savaşmalısın” diyen Bolsonaro, “Demokrasiyi ve bizim için en değerli olanı, özgürlüğümüzü garanti edebilmemiz için gerekli olanı yapmak için başkanınıza güvenin” şeklinde konuştu.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, salgınla mücadele için halka “evde kal” çağrısı yapan Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta’yı da görevden almıştı.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Luis Roberto Barroso ise sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada protestocuları eleştirerek, “30 yıllık demokrasiden sonra askeri rejimin geri dönüşü için gösteriler görmek korkutucu” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Brezilya’da corona virüs nedeniyle 2 bin 462 kişi hayatını kaybederken ülke genelinde 38 bin 654 virüs vakası bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.