Britanya Seçim Koordinasyonu kuruldu

Londra’da faaliyet gösteren 16 dernek ya da çatı örgütü Türkiye’de 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için “Britanya Seçim Koordinasyonu” kurulduğunu açıkladı.

Açıklama aynen şöyle:

Britanya’da faaliyet gösteren demokratik kitle örgütleri, inanç örgütleri ile köy ve yöre dernekleri Britanya Seçim Koordinasyonu’nu kurdu. Koordinasyon, 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri için bilgilendirme çalışmaları yürütecek.

Çalışmalarına hızla başlayan Britanya Seçim Koordinasyonu öncelikle Britanya’da yaşayan ancak seçmen kütüklerini Britanya’ya aldırmayan yurttaşların kayıt olması için çalışma yürütecek. Koordinasyon bu kapsamda öncelikle son dört yıl içerisinde 18 yaşını doldurmuş gençlerin ilk seçmen kayıtlarının yapılması, Britanya’da oy kullanacak seçmenlerin ise adres taşıma işlemlerini gerçekleştirmesi yönünde bilgilendirme çalışmalarına başladı.

Seçmen kayıt işlemlerinin telefon veya e-devlet sistemi üzerinden yapılamayacağını anımsatan koordinasyon, adres beyanı işlemleri için Londra’da bulunan başkonsolosluğun 18 Mart Cumartesi ve 19 Mart Pazar günleri saat 10.00-16.00 saatleri arasında hizmet sunmaya devam edeceğini belirtildi.
Adres beyanlarının 20 Mart ve 2 Nisan tarihleri arasında da Konsolosluğa bizzat giderek gerçekleştirilebileceğini hatırlatan koordinasyon, Britanya da yaşayan tüm halkı oylarını kullanmaya ve ülkemizin geleceğinde sözleri söylemeye çağırdı.

Koordinasyon bileşeni kurumların derneklerinde 20 Mart ile 2 Nisan tarihleri arasında hem seçim kaydı kontrolü hem de adres beyan formlarının doldurulması hizmeti verilecek. Bu tarihten sonra ise halkın seçimlere katılması için çalışmalar yürütülmeye devam edilecek.

Britanya’da yaşayan seçmenlerin sayısının toplumun gerçek temsiliyetini yansıtacak seviyeye çekmek isteyen koordinasyon tüm halkı 14 Mayıs seçimlerinde oy kullanabilmek için kayıtlarını yaptırmaya çağırdı.

Britanya Seçim Koordinasyonu’nun duyuru ve çalışmalarını Instagram, Facebook Twitter ve TikTok üzerinden takip edebilirsiniz.

Britanya seçim koordinasyonu içerisinde bulunan kurumlar şöyle:

Göçmen İşçiler Kültür Derneği (Gik-Der), Britanya Alevi Federasyonu BAF, Cemevi, Kürt Halk Meclisi, Alxas-Kom, Dersim-Der, El-Com, Tilkililer, Demircilikliler, Nurhaklılar, Bozca-Der, Day-Mer, Tohum Kültür, YÇKM, Kırkısrak ve Paz-Der.

Britanya Seçim Koordinasyonu iletişim E-maili: [email protected]
[email protected]

2675950cookie-checkBritanya Seçim Koordinasyonu kuruldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.