Bu da ABD’nin Irak’taki kirli yüzü

WikiLeaks sitesi, Irak savaşıyla ilgili Amerikan ordusuna ait gizli belgeleri yayınladı.

2004-2009 yılları arasında yazılan 400 binden fazla rapor, Irak savaşı gerçeğini gözler önüne seriyor. Belgeler Amerikan ordusunun Irak’lı askerlerin tutuklulara işkence etmesine göz yumduğunu gösteriyor.

ABD’li yetkililer, işkence vakalarını bildiği ve rapor ettiği halde Iraklı askerlere müdahale etmemiş. Belgeler arasında dikkat çeken bir başka nokta ordunun sebep olduğu sivil ölümler.

Amerikan ordusunun kontrol noktalarında yüzlerce sivili öldürdüğü belirtiliyor. ABD, daha önce sivil ölümlerin kaydını tutmadığını açıklamıştı. Ancak belgelerde bu kayıtlar da mevcut. WikiLeaks’ın yayımladığı belgeler, Irak’ta 66 bin sivilin öldürüldüğünü gösteriyor.

Belgelerde Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin, ölüm mangalarıyla bağlantısı olduğu şeklindeki iddialarla ilgili Amerikan ordusunun raporlarından da söz edildiği belirtildi.

ASSANGE: TARTIŞMALAR YENİ BOYUT KAZANACAK

Sitenin kurucusu Julian Assange, belgeleri şimdi yayınlamalarının bir sebebi olduğunu söyledi. Assange, “Bu tarihi belgeleri kongre seçimlerinden önce yayınlamayı uygun gördük. Böylece ülkedeki tartışmalara yeni bir boyut gelecek” dedi.

ÖNCE AFGANİSTAN

Wikileaks, Temmuz ayında da Afganistan’a ilişkin 70 bini aşkın gizli belgeyi yayımlamıştı. Pentagon’un tepkisini toplayan belgeler, NATO saldırılarındaki bazı sivil ölümlerin saklandığını ortaya çıkarmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.