Bu kez Merkel Güney’e gidiyor

Almanya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Gottfried Zeitz, Kıbrıs sorununun çözümü için gösterilen çabaya katkıda bulunmanın, özellikle Almanya olarak bu konudaki tecrübelerinden dolayı “boyunlarının borcu olduğunu” söyledi.

Haravgi gazetesine demeç veren Zeitz, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Güney Kıbrıs’a önümüzdeki aylar içerisinde gerçekleştireceği ziyaret ile ilgili herhangi bir detaya inmekten kaçınırken, Almanya’nın Kıbrıs sorununa olan ilgisini saklamadı.

Habere göre Zeitz, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın “Mülkiyet” başlığı konusundaki önerilerinin yapıcı olduğu değerlendirmesinde bulunurken, “sorunun, bu önerilerin nasıl daha ileriye götürülebileceği olduğunu” söyledi.

Türk tarafının yılsonuna kadar çözüm için koymuş olduğu “zaman takvimi” ile ilgili yorum yapmaktan kaçınan Zeitz, Almanya örneğine göndermede bulundu. Zeitz, “Çözüm her an gelebilir. Almanya’da yeniden birleşme aniden oldu. Tarih planlanamaz” dedi.

Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde bulunan Almanya’nın Ankara’ya herhangi bir baskı uygulamadığını belirten Zeitz, “iki ülke arasındaki ilişkilerde var olan şeyin zeka, sorumluluk ve mantık olduğunu” söyledi.

Almanya’nın izlediği politikanın “barış politikası” olduğunu ifade eden Zeitz, uluslararası meselelerde katkıda bulunabilecekleri bir nokta bulunduğu zaman bunu yaptıklarını, aynı şeyin Kıbrıs için de geçerli olduğunu kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.