‘Bu soruşturma bizim namusumuzdur’

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Çanakkale’de Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesinin düzenlediği ‘Demokrasi’ konulu konferansta konuştu.

Gündem yolsuzluk soruşturmasıydı ve Feyzioğlu, örtbasa asla izin vermeyeceklerini söyledi.

“Bu soruşturmanın gittiği yere kadar gitmesini sağlamak bizim namusumuzdur” diyen Feyzioğlu, tarihi bir yolsuzluk soruşturmasının tam ortasında olunduğunu, asrın yolsuzluk soruşturmasını izlediklerini söyledi.

“BİR TAKIM ÇOCUKLARIN TRİLYONLARI”

Feyzioğlu şunları söyledi:

“Tarihe tanıklık ediyoruz. Yolsuzluk soruşturmasının örtbas edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu soruşturmanın gittiği yere kadar gitmesini sağlamak bizim namusumuzdur.

Bu soruşturmayı örtbaş etmeye kalkanların da millet tarafından siyaseten ve hukuken cezalandırılmasını sağlamak zorundayız. Dolayısıyla soruşturmayı evlerde çıkan milyonlarca doları, babalarının korumasında iş yapan, hangi meslekten olduğu da kamuoyunca bilinmeyen, kendilerinin dahi bilmediği bir takım çocukların bu yaşta trilyoner olmalarını millete göstermek ve soruşturmanın örtbas edilmesi durumunda örtbas eden siyasilere siyaseten sorumlu olacağını hatırlatmak durumundayız.

“İÇ SAVAŞIN TARAFI DEĞİLİZ”

Bu yolsuzluk soruşturmasını niçin ortaya çıktığını unutmamamız gerekiyor. Bu soruşturmanın başlama sebebi yurttaşın hakkının korunması değil, yukarıda siyasete, en yukarıda kanlı bir iç savaşın başlamış olmasıdır. Bu iç savaşın tarafı değiliz. Siyasi iktidarın sandığa resmen girip çıkmış kanadıyla, sandığa giren kanadın iktidar yaptığı diğer kanadı şu anda yukarıda Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinde birbirlerine girmiş durumda. Olay budur.

“BU SORUŞTURMA BAŞLAR MIYDI?”

Haziran ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi olmasaydı, ya da bu konuda anlaşma sağlanmış olsaydı bu yolsuzluk soruşturması başlar mıydı? Başlamazdı. O zaman bunu unutma hakkına sahip değiliz. Dolayısıyla bir soruşturma başladı diye Türkiye’nin güllük gülistanlık, hukukun üstün olduğu, demokratik bir ülkeye dönüştüğü hayaline kapılmayın, gerçeği görün. Bu yolsuzluk soruşturması her ne kadar yolsuzlukla mücadele edelim diye başlamamış olsa da ortada yolsuzluğa dair çok önemli, çok somut deliller olduğuna göre sakın başlama sebebinin soruşturmanın esasını gölgelemesine de izin veremeyiz.” (DHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.