BÜ’de 2 yeni fakülteleri kuruldu; 11 üniversiteye de rektör atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar gereğince, rektör atamasıyla ilgili protestoların sürdüğü Boğaziçi Üniversitesi’ne de hukuk ve iletişim fakülteleri kuruldu.

Aynı kararla 13 üniversiteye 16 yeni fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulurken, 7 üniversitedeki 16 enstitü ve yüksekokul da kapatıldı. 13 üniversiteye 16 yeni faküte, enstitü ve yüksekokul kuruldu.

Adıyaman Üniversitesi’nde Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nin adı “Ziraat Fakültesi”; Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nin adı “Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi”, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nin adı “Mühendislik Fakültesi” ve Trabzon Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nin adı da “Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi” olarak değiştirildi.

7 üniversitedeki 16 enstitü ve yüksekokul kapatıldı

Öğrenci Sendikası Boğaziçi Üniversitesi’ne kurulan iki yeni fakülteyle ilgili olarak, “Okulda aradığı akademik desteği bulamayan Melih Bulu, Cumhurbaşkanı’ndan ısmarlama Hukuk ve İletişim Fakültesi açtırarak kadro devşirip rektör olmaya çalışacak” yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atamıştı. Ancak atamayı kabul etmeyen öğrenci ve akademisyenler Bulu’nun istifasını talep ediyor. Bu talepler kapsamında okul içinde ve dışında yaklaşık 1 aydır protestolar sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.