‘Bunu Tayyip Erdoğan’a yutturamazsın’

Başbakan Tayyip Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un (S&P) Türkiye’nin not görünümünü düşürmesine sert tepki gösterdi.

5. İstanbul Moda Hazır Giyim Konferansı’nda konuşma yapan Erdoğan şunları söyledi: “S&P bir açıklama yaptı, ben bunu çok garipsedim. Pozitifte olan Türkiye durağana indiriliyor. Neye göre indiriyorsun? Belli süre pozitifte kalanı artırması gerekirken, Türkiye’ye artırırsam ideolojik olarak sıkıntı doğurur. İflas eden Yunanistan’ı, İrlanda’yı yükseltiyor. Böyle saçmalık olur mu? Tamamen ideolojik bir yaklaşım. Bunu kimse yutmaz. Bunu Tayyip Erdoğan’a yutturamazsın. Niye? Kalkınan bir ülkem var benim. Alan el olmayan veren el olan bir Türkiye var.

Sen kalkıp Türkiye’nin kredi notunu durağana indirirsen bunu yemezler. Ve bunun bedelini ‘artık ben seni bir kredi kuruluşu olarak tanımıyorum’ demek suretiyle açıklarız. Halep oradaysa arşın burada. Çalışma ortada, üretim ortada, ihracat ortada. Büyüme oranında dünyada ikinci, sene kalkıp da Türkiye’ye böye not verirsen bunu kimse yutmaz.”

ŞİMŞEK: ÇOK GERİDEN GELEN RAPOR
Malatya’da gazetecilerin soruların yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, S&P’nin kararına ilişkin olarak ”Çok geriden gelen, 9 ay önceki birtakım sorunlara takılmış bir rapor”’ dedi.

Şimşek, raporun, S&P’ye hiç yakışmayan çok ciddi maddi hatalarla dolu olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: ”Önce bilgilerini, analizlerini doğru yapsınlar. Doğrusu küresel krizde gördük. AAA notu verdikleri ülkeler, AAA notu verdikleri şirketlerin çoğu batık. Ama, bir türlü performansını göremedikleri, siyasi istikrarı takdir edemedikleri Türkiye’de de birtakım takıntıları var. Onun için artık dünya da finans sektörü de piyasalar da eskisi gibi bu kuruluşları fazla kale almıyor.”

TATİLDE GÖRÜNÜMÜ DÜŞÜRDÜ
Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, piyasaların tatil olduğu 1 Mayıs’ta Türkiye’nin BB olan kredi notunun görünümünü pozitiften durağana düşürmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.