Bursa Gemlik’te 5,1’lik deprem

Bursa’da merkez üssü Gemlik Körfezi olan 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 3 dakika sonra 4,5 büyüklüğünde bir artçı kaydedildi. Deprem İstanbul’da da hissedildi. İlk belirlemelere göre yıkılan bina yok. Sahadaki tarama çalışmaları devam ediyor.

AFAD saat 10.42’deki depremin derinliğini 8,98 kilometre olarak açıkladı. Deprem Bursa’nın geneli ve İstanbul’un büyük bir kısmında da hissedildi. İlk belirlemelere göre can ya da mal kaybı meydana gelmedi. Deprem vatandaşlar arasında paniğe neden oldu. Özellikle yüksek katlı binalarda yaşayan veya çalışan vatandaşlar sokaklara çıktı.

3 DAKİKA SONRA ARTÇI

Sarsıntıdan 3 dakika sonra bölgede 4,5 büyüklüğünde bir artçı meydana geldi. Bu depremin derinliği de 7 kilometre olarak kaydedildi. 5,1’lik depremin ardından toplamda 13 artçı oldu.

OKULLAR TATİL

Deprem ve artçılar nedeniyle Armutlu ilçesindeki tüm okulların öğleden sonra tatil edildiği duyuruldu.

BAKAN YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya depreme ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen Yerlikaya, “Başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha tarama çalışmaları için bölgeye sevk edilmiştir.” dedi.

Yerlikaya’nın açıklamasına göre; İstanbul’un Esenler ve Küçükçekmece ilçelerinde, Bursa’nın da Mudanya ilçesindeki birer binada çatlak oluştuğu ihbarı alındı.

BURSA VALİSİ: YIKILAN BİNA YOK

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da bir açıklama yaptı. NTV’ye konuşan Demirtaş, kentte yıkılan bir bina olmadığını söyledi. Demirtaş, “Vatandaşlarımızın panik yapmasına gerek yok, gerekli bütün önlemleri alıyoruz.” diye konuştu.

BURSA BŞB BAŞKANI: KISA AMA CİDDİ SALLANMA OLDU

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da NTV’ye yaptığı açıklamada olumsuz bir ihbar almadıklarını söyledi. Aktaş, “Deprem kısa sürdü ama ciddi bir sallanma oldu. Herhangi bri yıkılma söz konusu değil. Takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

GEMLİK BELEDİYE BAŞKANI: KIRSALDA DA OLUMSUZ DURUM YOK

Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan da ilk belirlemelere göre can ya da mal kaybı olmadığını söyledi. Kırsaldan da muhtarlar aracılığıyla bilgi aldıklarını ve burada da olumsuz bir duruma rastlanmadığını söyleyen Sertaslan, “Sarsıntının etkisiyle ciddi bir endişe ve korku hali var. Umarız artçı sarsıntılar yaşamayız.” dedi.

İSTANBUL’DA DA OLUMSUZ İHBAR YOK

Depremle ilgili açılama yapan İstanbul Valisi Davut Gül de kentte can ya da mal kaybı olmadığını söyledi. Gül, “Konuyla ilgili AFAD ve ilgili birimlerimizin saha tarama çalışmaları devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

ORHAN TATAR: HASAR YARATACAK DEPREMLER OLABİLİR

NTV canlı yayınına telefonla katılan AFAD Deprem Risk Azaltma Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar da olumsuz bir ihbar almadıklarını belirtti. Tarama çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Tatar, bu büyüklükteki bir depremde yıkım beklemediklerini söyledi.

Marmara’nın etrafındaki aktif faylarda daha büyük depremler beklenebileceğini dile getiren Tatar, şöyle devam etti:

“Depremlerden sonra şu gerçeğin anlaşılması gerekiyor. Ülkemiz bir deprem bölgesi. Hasar yaratacak depremlerle karşılaşabiliriz. Ne zaman olacağını söyleyemiyoruz. Yerini saatini söylemek mümkün değil ama riskli yerleri söyleyebiliyoruz. Marmara Bölgesi başta olmak üzere yapıların bir an önce dönüşmesi gerekiyor.”

2737450cookie-checkBursa Gemlik’te 5,1’lik deprem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.