Bush Irak’ta zafer kazandığını savundu

Bush, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’daki konuşmasında geçen yıl uygulamaya konan Irak’taki asker sayısını arttırma stratejisinin büyük bir zaferin kapısını açtığını söyledi.

Amerikan Başkanı’na göre, Irak’ın, Arapların, El Kaide’yi püskürtmek için kendilerine katıldığı bir yer haline geldi.

Savaşın maliyetine ilişkin eleştirilerin giderek arttığı bir ortamda konuşan Amerikan Başkanı, tahminlerin abartılı olduğunu savunarak, ”Irak’taki düşmanlarımızın stratejik zaferinin maliyetini dikkate aldığımızda bu masraflar gereklidir” dedi.

Bush, Irak’taki İslamcı militanlara karşı mücadelenin Amerika’da saldırıların önlenmesine yardımcı olduğunu savundu ve şunları söyledi:

”Bağdat sokaklarında masum insanları öldüren teröristler Amerikan kentlerindeki masum insanları öldürmek istiyor. Irak’ta düşmanı yenilgiye uğratmak, düşmanla ülkemiz topraklarında mücadele etmek zorunda kalma ihtimalini azaltıyor.”

Bush, Usame Bin Laden’e karşı ilk Arap direnişine tanıklık edilen yerin de Irak olduğunu savundu.

George Bush, önümüzdeki haftalarda Musul’da ciddi çatışmalar olabileceğini, ancak El Kaide’nin, Irak’ın diğer yerlerindekiyle aynı kaderi paylaşacağını dile getirdi.

Bush, Irak’taki tutumlarının, Amerika’yı daha güvenli bir yer haline getirdiğini ekledi.

Irak’ta 5 yılda yaklaşık 4000 Amerikan askeri öldü. Ölen Iraklıların sayısı ise kimilerine göre on, kimilerine göre yüz binlerle ifade ediliyor.

Savaşın Amerikalı vergi mükelleflerine yaklaşık 500 milyar dolara mal olduğu, bu rakamın daha da artacağı belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ta halen yaklaşık 158 bin askeri var. Bu sayının yaza kadar 140 bin civarına düşmesi bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Irak hedeflerini bombalamaya 19 Mart 2003’te başlamıştı.

Bağdat’a ilk füzeler ise, 20 Mart’ta düşmüştü.

Savaşın yıldönümü vesilesiyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sayıda protesto gösterisi düzenlenmesi bekleniyor. (BBC)

FOTOĞRAF: Bush Irak’ta inkar edilemeyecek önemli kazanımlar elde edildiğini savundu 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.