Butto partisini kocasına miras bırakmış

Butto’nun lideri olduğu Pakistan Halk Partisi’nin sözcüsü Şeri Rehman, eski Başbakanın cenaze töreninin ardından parti liderlerine okunduğu halde bugüne kadar kamuoyundan saklı tutulan siyasi vasiyetnamesinin, parti liderliği konusunda Butto’nun arzularıyla ilgili şüpheleri ortadan kaldırmak üzere açıklandığını söyledi.

Benazir Butto’nun el yazısıyla yazdığı tek sayfalık metni basın toplantısında okuyan parti sözcüsü Rehman, bu metnin Butto’nun siyasi vasiyeti olduğuna dikkati çekti. Rehman, mal varlığını içeren kişisel vasiyetin ise özel olduğunu söyledi. Siyasi vasiyetnamesinde, “Pakistan’ın geleceğinden korkuyorum. Lütfen, aşırılıkla, diktatörlükle, yoksulluk ve cehaletle savaşmayı sürdürün” diyen Butto, ülkesine dönüşte güvenliği hakkında endişeli olduğunu belirtiyor ve aşırı dincilerle kendisine karşı çıkan diğer unsurların tehlikesinden söz ediyor.

Partisine eşi Zerdari’nin önderlik etmesini isteyen Butto, “Siz ve o (Zerdari), en iyisine karar verinceye kadar, geçiş sürecinde size kocam Asıf Ali Zerdari’nin yol göstermesini arzu ediyorum. Bunu söylüyorum, çünkü o onurlu ve cesur bir erkek. 11,5 yılını işkenceye rağmen boyun eğmeden hapiste geçirdi. O, partinin birliğini koruyacak yapıya sahip” ifadelerine yer veriyor.

Pakistan televizyonunda da gösterilen siyasi vasiyetname, Butto’nun ülkesine dönmesinden iki gün önceki tarih olan, 16 Ekim 2007 tarihini taşıyor. Butto, 27 Aralıkta Ravalpindi’de öldürülmüştü. Pakistan hükümeti, saldırının ardında El Kaide ile bağlantılı yerel lider Beytullah Mahsud’un bulunduğunu açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven − six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.