“Cadılar Bayramı” kutlandı

Belediyeler Cadılar Bayramı dolayısıyla ruhsatlı yerlerden havai fişek alınması ve güvenliğe önem verilmesini isterken, hayvan hakları dernekleri de havai fişeklerin hayvanları korkuttuğu gerekcesiyle kullanılmamasını önerdiler…

CADILAR BAYRAMI? (HALLOWEEN)

31 Ekim’de kutlanan, çoğunlukla çocukların kostüm giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeler aldığı bayram. Kostüm partileri, korku filmleri izlemek, “perili” evlere gitmek ve diğer sonbahar aktiviteleri Cadılar Bayramı gibi etkinliklerinden sayılıyor.
Bir Pagan festivali olarak İngiltere’de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılmaya başlanan Cadılar Bayramı, 19’uncu yüzyılda bu gelenek Kuzey Amerika’ya göçenler tarafından da sürdürüldüğü biliniyor.

20’nci yüzyılda bir Amerikan popüler kültürü olarak tanınan Cadılar Bayramı, Batı dünyasının yanısıra Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye gibi ülkeleri de etkiledi.
Cadılar Bayramı’nın sembolü olan balkabağının içi boşaltılır ve kabuğu dişleri eksik gülen bir yüz biçimde oyulur. Balkabağının içine mum yakılarak korkutucu bir görünüm elde edilmeye çalışılır.

Cadılar Bayramı’nın bir diğer simgesi de şeker ya da elma şekeridir. Bundan farklı olarak tüm şekerlemeler de kullanılır. Muhafazakar (Katolik) Hıristiyanlar genelde bir Pagan geleneği olan Cadılar Bayramı’na karşıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.