“Cadılar Bayramı’nda güvenli eğlenelim”

Haringey sakinleri için toplu ve güvenli havai fişek gösterimi düzenleneceğini belirten Canver, “Arkadaşlar arasındaki küçük çaptaki eğlenceler için çevre güvenliğine ve eğelencenin geç saatlere uzamamasına özen gösteriniz” dedi.

Canver, havai fişeklerin 18 yaş ve üstü müşterilere satılması gerektiğini vurgulayarak, “Yasadışı hava fişekleri almaktan kaçınınız. Havai fişek alırken satıcılardan ruhsatı olup olmadığı sorulmalıdır” diye konuştu…

CADILAR BAYRAMI (HALLOWEEN)?

31 Ekim’de kutlanan, çoğunlukla çocukların kostüm giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeler aldığı bayramdır. Bu klasik anlayışın yanı sıra; birçok değişik Cadılar Bayramı aktiviteleri de vardır. Kostüm partileri, korku filmleri izlemek, “perili” evlere gitmek ve diğer sonbahar aktiviteleri gibi.

Bir Pagan festivali olarak İngiltere’de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılmaya başlanmış; 19’uncu yüzyılda bu gelenek Kuzey Amerika’ya göçenler tarafından da devam etmiştir.

Batı Dünyası; 20’inci yüzyılda Cadılar Bayramı’nı bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır.

Cadılar Bayramı genelde birçok Batı Dünyası ülkesinde kutlanır. Ancak popüler listesi Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye gibi ülkeleri de etkilemiştir.

Cadılar Bayramı’nın sembolü gülen bir balkabağıdır; bunun için de bir balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde kesildikten sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat gösterilmeye çalışılır.

Yemek olarak resmi şekeri, elma şekeridir. Bundan farklı olarak tüm şekerlemeler de kullanılır.

Muhafazakar (Katolik) Hıristiyanlar genelde Cadılar Bayramı’nı desteklemezler ve yanlış bulurlar.

825630cookie-check“Cadılar Bayramı’nda güvenli eğlenelim”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.