Öcalan: 15 gün sonra hiçbir şeye karışmam

Abdullah Öcalan 31 Ekim’e kadar çözüm için gelinmezse kellesi gitse de karışmayacağını, “Artık oyuna gelmeyeceğini” söyledi.

Öcalan, devlete ve Kandil’e gönderdiği mektuplara da cevap alamadığını belirterek, “31 Ekim’den sonra ben yokum. Artık kararı KCK kendisi verir” dedi.

Bu arada BDP’nin ateşkes süreci ile paralellik kurduğu 151 sanıklı KCK davası pazartesi günü Diyarbakır’da başlıyor.

Nisan ayında yapılan operasyonlarda aralarında DTP eş başkan yardımcıları, belediye başkanlarının da bulunduğu 53 kişi tutuklanmıştı.

Değişik illerde yapılan operasyonlarla tutuklu sayısı bin beş yüzü aştı.

Gözaltına alınanların adliyeye elleri kelepçeli getirilmeli eleştiri konusu olmuştu.

Bir diğer eleştiri ise bazı sanıkların 18 ay sonra hakim karşısına çıkacak olması.

BDP Kürt sorununun çözümünde atılacak pratik adımlardan birisinin KCK tutuklularının serbest bırakılması olduğunu açıklamıştı. BDP tutukluların serbest bırakılmasının bir iyi niyet işareti olarak algılıyor.

Abdullah Öcalan’ın avukat görüşmelerindeki açıklamalarında KCK davasının gidişatı ile ateşkes süreci arasında paralellik kuruluyor.

Dava için çok sayıda yerli ve yabancı delegasyonun Avrupa’dan bazı milletvekilleri, Türkiye’deki diplomatik misyon temsilcilerinin de pazartesi günü Diyarbakır’da olması bekleniyor.

151 KİŞİ YARGILANIYOR

Hazırlanan iddianameye göre ‘Kürdistan Toplulukları Birliği Türkiye Meclisi’ örgütlenmesi anlamına gelen KCK, PKK’nın şehir örgütlenmesi.

7578 sayfalık iddinamede 103’ü tutuklu 151 kişi terör örgütü yöneticisi olmak, yardım ve yataklık suçlarından yargılanacak. (NTV)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.