Can Dündar’ın “Tutuklandık”ı Londra’da da oynanacak

ARİF BEKTAŞ/ EVRENSEL – Cumhuriyet Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın, son yıllarını konu alan “Tutuklandık” oyunu, Londra’da seyirciyle buluşuyor.

Arcola Tiyatrosu ve Royal Shakespeare Company’nin ilk ortak prodüksiyonu olarak ilk kez Londra’da oynanacak oyunda, sahte haber çağında gerçeği söylemenin nelere mal olabileceğinin altı çiziliyor.

13 Kazım’dan itibaren Kuzey Londra’daki Arcola Theatre’da sahnelenecek oyun 7 Aralık’a kadar devam edecek.

İlk kez Shakespeare’in köyünde oynanmıştı

Daha önce, Shakespeare’in doğduğu köy olan Stratford-upon-Avon’da, The Other Place Tiyatrosu’nda sahnelenen oyun, Can Dündar’ın MİT TIR’ları davasını, cezaevi günlerini, sürgündeki yaşamını ve ailesi ile olan diyaloglarını konu alıyor. Sophie Ivatts’ın yönettiği oyunda, Can Dündar’ı Peter Hamilton Dyer, oğlunu Jamie Cameron, karısını Indra Ove ve silahlı saldırıda bulunan kişiyi de Alvaro Flores oynuyor. 16 Haziran 2018’de Stratford-upon-Avon’da ilk kez sergilenen oyunun ilk gösterimine Can Dündar da katılmıştı.

Basın ve ifade özgürlüğünün olmadığı bir ülkede, gerçekleri halkın bilgisine sunmanın bir bedeli olabileceğini çok iyi anlatan oyunda, içeridekilerle dışarıdakilerin dayanışma içinde olmasının sonuç vereceği, belirgin ifadelerle yansıtılıyor. Her tür dayanışmanın sonuç verebileceği vurgulanan oyunda, gerçeğin peşinde koşan gazetecilerin, iktidar tarafından nasıl hedef alındığını gözler önüne seriyor.

70 dakikalık ve İngilizce oynanan oyuna başta Kuzey Londra’da yaşayan Türkiyeliler olmak üzere, tüm kesimlerden yoğun bir ilginin olması bekleniyor.

2350280cookie-checkCan Dündar’ın “Tutuklandık”ı Londra’da da oynanacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.